Wyszukaj spośród 2922 ofert pracy

Jak motywować pracowników?

Dobry pracodawca pracę motywacyjną powinien zacząć od siebie. Jeżeli masz to już za sobą, pamiętaj, że techniki motywacyjne, stosowane na twoich pracownikach, muszą skupiać się na zapewnieniu podstawowych czynników wpływających na jakość, efektywność i zadowolenie z pracy.

Motywację można określić jako poruszenie do działania. W każdym człowieku istnieje wewnętrzna energia do działania, która odpowiednio pobudzona, motywuje. Dobry menadżer potrafi wykorzystać tę energię pozytywnie i odróżnić sposoby motywacji tak, żeby nie stała się ona jedynie demotywacją i czynnikiem stresogennym.

Sposoby motywacji można podzielić na dwie grupy, zależne od czasu działania, który chcesz uzyskać. Motywacja zewnętrzna to nagrody i kary, najpopularniejsza metoda „kija i marchewki”, która się sprawdza, ale działa krótkotrwale. Motywacja wewnętrzna to dłuższy proces, który dąży do tego by pracownik wykonywał swoja pracę najlepiej jak potrafi, bez względy na częstość kontroli lub jej brak. Odpowiedzialność, nowe wyzwania, zaufanie i możliwość rozwoju osobistego to jedne z bodźców motywacji wewnętrznej.

Błędne myślenie, motywowanie negatywne

Motywując negatywnie, czyli stwarzając pracownikowi niekorzystne środowisko i atmosferę, uzyskujesz odwrotne wyniki do zamierzonych. Groźby utraty pracy czy potrącenia pensji mogą być skuteczne, ale budują tylko niepewność w pracowniku. W konsekwencji, pogorszeniu ulega całe otoczenie i znika satysfakcja z wykonywanych obowiązków.  To już krok do obniżania własnej wartości przez pracownika i osłabienia twórczego myślenia, kreatywności.

Jeżeli masz swoje sztandarowe mowy, by wycisnąć ze swoich pracowników wszelkie pokłady mocy do pracy, odpuść sobie. Chwyty zaczerpnięte z bitewnych filmów nigdy nie sprawdzą się na polu biurowym. Może uda się za pierwszym razem, ale bardziej przez zaskoczenie niż pobudzenie walecznego ducha w podwładnych. Nie oszukujmy się, dobro firmy nie jest dla nich tak ważne jak ich własne. To ludzkie, całkowicie normalne, myślenie. Tak samo z krzykiem. Chyba najgorszy sposób na motywację, zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Pracownik czuje się przytłoczony i znieważony, a pracodawca obniża swój autorytet, poprzez tę prymitywną próbę wzbudzenia strachu.

Co motywuje?

Zasady. Pracownik zmotywowany czuje się traktowany w swoim miejscu pracy sprawiedliwie, zna reguły, które są jasne i klarowne, a płaca jest stabilna i odpowiednio wysoka do jego kompetencji. To podstawa, ale warto pamiętać o każdym szczególe. Osobną kwestią jest higiena pracy, która prawidłowo prowadzona, może świetnie dopingować. Mowa tu o bezpieczeństwie higieny pracy, zapewnieniu narzędzi do pracy i odpowiednich relacjach ze wszystkimi szczeblami  władzy w firmie. Ogólnikowo, zawsze sprawdzają się premie, przyjazne warunki pracy, możliwość rozwoju, dodatki kulturalne, socjalne czy zdrowego trybu życia, brak monotonii i stabilizacja.

Zasady skutecznej motywacji:

- wiara i zaufanie

- pochwały

- współzawodnictwo, ale nie rywalizacja

- współudział w życiu firmy

- ciekawe wyzwania

- dialog, dzielenie się pomysłami, współpraca

- zauważanie zaangażowania i profesjonalizmu

- słuchanie

- dostrzeganie potrzeb pracowników

- finanse, czyli premie, nagrody, udziały w firmie

Jak stworzyć system motywacyjny?

Nie będąc pewnym czy twoja firma odpowiednio motywuje pracowników, a przede wszystkim czy Ty potrafisz to robić, spróbuj sporządzić odpowiednią listę. Użyj do tego programu lub zwykłej kartki oraz długopisu i wypisz wszystko co może negatywnie wpływać na pracowników. Demotywacją może być zarówno wczesne wstawanie do pracy, jak i droga kawa w firmowej maszynie do napoi czy śliskie posadzki w biurach. Następnie możesz wykreślić czynniki, na które nie masz wpływu, a przy pozostałych wypisz pomysły na zmiany. Nawet drobne zabiegi mogą sprawić, że twoje starania zostaną szybko dostrzeżone i docenione. W razie braku pomysłów spróbuj porozmawiać z pracownikami, subtelnie wypytać ich o odczucia, ale tak by nie czuli się jak na przesłuchaniu albo jakby donosili.

Jak motywować?

Neguj złe zachowania i nagradzaj dobre. W tym przypadku najprostsze metody są najlepsze. Jeżeli chcesz stopniowo wprowadzać pozytywne zmiany w swojej firmie staraj się robić to regularnie. Powiedzmy, co miesiąc lub co tydzień, wybieraj zachowanie, które będzie priorytetowe. Twoja osobista lista przywilejów dla pracowników, którzy będą wywiązywali się z wybranej rzeczy nie musi opierać się na finansach. Czasem wystarczy dobre słowo czy luźniejsze potraktowanie. Pod koniec ustalonego czasu możesz zorganizować małe spotkanie przy jagodziankach czy rurkach z kremem, gdzie omówisz to z pracownikami i publicznie pochwalisz za rezultaty. Naganę lepiej zostaw sobie na prywatne spotkanie, ponieważ możesz kogoś wprowadzić w duże zakłopotanie i stracić wiele jego cech, nad którymi tak długo pracowałeś.

Motywując swój zespół pamiętaj, żeby robić to przez cały czas. Regularne działanie zawsze przynosi najlepsze rezultaty bez względu na dziedzinę działania. Stwórz swój system motywacyjny i realizuj go, by szybko cieszyć się pożądanymi efektami.

Komentarze

Dodaj nowy komentarz