Wyszukaj spośród 5037 ofert pracy

Praca sezonowa w Belgii

Niewielkie, ale świetnie usytuowane państwo, jakim jest Belgia, jest idealnym kierunkiem podróży dla ambitnych ludzi o otwartych horyzontach.

Belgia jest podzielona na trzy strefy językowe, które są też jej językami urzędowymi: francuską, niderlandzką i niemiecką. To właśnie znajomość jednego lub obu z dwóch pierwszych języków zdecydowanie ułatwi szukanie pracy w Belgii. Instytucje unijne i międzynarodowe sprawiają, ze Belgia jest krajem zamożnym i atrakcyjnym zarówno dla turystów, jak i pracowników sezonowych. Wybierając się na północ kraju, do Regionu Flamandzkiego, powinno się znać język niderlandzki. Południe to Region Walonii, gdzie pożądany język to francuski. W Brukseli, stolicy Belgii, spotkamy się z mieszanką kultur i języków, tu pracę mogą znaleźć nawet osoby posługujące się jedynie językiem angielskim. Po niemiecku mówi jedynie ok. 1% społeczeństwa.

Jak znaleźć pracę?

Z uwagi na rozwój technologii i łatwość dostosowania oferty do własnych potrzeb, największym i najlepszym źródłem ofert pracy jest Internet. Istnieje szereg stron i portali, które pomagają w wyszukiwaniu ofert na podstawie preferencji. Większość z nich jest w językach urzędowych Belgii albo w języku angielskim. Polskie portale często i tak odsyłają nas do załączników w innym języku.                                                                                       

 Serdecznie zapraszamy do strony http://ksservice.pl, gdzie renomowana Agencja Pracy Tymczasowej oferuje wiele ofert pracy w Belgii. Agencja zajmuje się wszelkimi formalnościami, a na miejscu pracownikami opiekuje się koordynator posługujący się językiem polskim.

Oprócz rozsyłania CV w odpowiedzi na wszystkie interesujące nas oferty warto wysyłać swoje aplikacje także do firm, które aktualnie nie szukają nowych pracowników. Istnieje specjalna baza, gdzie one trafiają i korzysta się z nich w miarę pojawiania się kolejnych wakatów.

Forma CV

Prace w sektorach komercyjnych wymagają CV chronologicznego, nie dłuższego niż dwie strony w formacie A4. Dołącza się List Motywacyjny i listę referencyjną, którą belgijscy rekruterzy lubią sprawdzać, poprzez bezpośrednie telefony do podpisanych.

Szukając zatrudnienia w służbie publicznej, instytucjach UE lub NATO składamy CV w formacie Europass.

Dzieląc Belgię na regiony, może się zdarzyć, że pracodawca w Walonii poprosi o odręczne napisanie Listu Motywacyjnego, we Flandrii aplikacja musi być napisana na komputerze.

Dołączenie zdjęcia do CV nie jest zalecane.

Dozwolony czas pracy sezonowej

W Belgii obowiązuje limit dni pracy dla pracowników sezonowych. Wynosi on 65 dni w roku. W przypadku zbioru cykorii okres ten wydłuża się do 100 dni w roku, ale skraca się do 30 dni w gospodarstwie rolnym. W przypadku przekroczenia tych dni zatrudnienie pracownika sezonowego zmienia się z mocy prawa na umowę o pracę na czas nieokreślony.

Pracownik sezonowy może pracować maksymalnie 50 godzin tygodniowo i 11 godzin dziennie.

Dojazd do pracy

Ciekawie przedstawiają się koszty dojazdów do pracy, które, jeżeli są za pomocą środków transportu publicznego, pracodawca zwraca w 100%. Jeżeli pracownik dojeżdża do pracy rowerem, ma opłacany każdy przebyty kilometr. W przypadku dojazdu własnym środkiem transportu, zwrot wynosi 65% kosztów biletu na pociąg.

Strona prawna

Ograniczeniem w szukaniu pracy sezonowej w Belgii jest obowiązek posiadania tymczasowego meldunku. Bez niego nie ma szans na zostanie prawnym pracownikiem.

Pracodawca za pracowników sezonowych odprowadza zryczałtowane składki na ubezpieczenie społeczne. Mają oni jednak ograniczony dostęp do niektórych świadczeń społecznych, tj. brak płatnego urlopu, zasiłku chorobowego czy zasiłku rodzinnego. Ubezpieczenie od wypadków przy pracy obejmuje koszty leczenia i środków farmakologicznych, dochody zastępcze ze względu na utratę dochodów i odszkodowanie w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Komentarze

Dodaj nowy komentarz