Wyszukaj spośród 3588 ofert pracy

Typowe pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa o pracę wymaga dobrego przygotowania. Dialog, który powinien przebiegać płynnie i satysfakcjonująco dla obu stron, łatwo zamienić w katusze i część dnia, którą chce się wymazać z pamięci. Można temu zapobiec i kompleksowo przygotować się na najczęściej zadawane przez rekruterów pytania.

Rozmowa kwalifikacyjna rządzi się swoimi prawami i przez stres można stracić zdolność logicznego myślenia, a nawet odpłynąć na chwilę myślami gdzieś daleko. By zmniejszyć to ryzyko warto zapoznać się z poniższymi standardowymi pytaniami, które najczęściej pojawiają się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Nie ważne czy na kartce czy w głowie, zdecydowanie poprawi to wiarę w siebie i przekonanie o przygotowaniu do tego dialogu.

Dlaczego chcesz zmienić pracę?/ Dlaczego chcesz u nas pracować?

Warto skupić się na pozytywach i możliwościach rozwoju w nowym miejscu pracy. Najgorszy i najczęstszy błąd to złe wypowiadanie się o poprzednim/obecnym pracodawcy. Nawet mając zdecydowanie niekorzystną opinię o starej posadzie warto ją zestawić z czymś dobrym, przyjemnym aspektem pracy, atmosfery, współpracowników. Źle odbierane są także wywody na prywatne sprawy, czym można tylko zakłopotać rektureta lub przedstawić siebie w złym świetle.

Co wiesz o naszej firmie?

Pytanie klasyk, które najszybciej obnaża brak przygotowania kandydata do rozmowy kwalifikacyjnej. Wystarczy poświęcić parę chwil na wyszukanie odpowiednich materiałów w sieci, by odpowiedzieć satysfakcjonująco na to pytanie, dlatego nic nie będzie wytłumaczeniem na naszą niewiedzę. Trzeba znać firmę, w której chce się znaleźć zatrudnienie, bez podstawowych informacji nawet nie warto fatygować się na rozmowę i zajmować komuś niepotrzebnie czas. Mówiąc o swoim oczekiwanym nowym miejscu pracy, wypowiedz się także o stanowisku i obowiązkach, które będziesz wykonywać i dlaczego twoje umiejętności są do niego najodpowiedniejsze.

Co motywuje cię do pracy?

Odpowiedź na to pytanie powinna być entuzjastyczna, ale i dostosowana do stanowiska, na które kandydujemy. Jeżeli powiemy, że ważni są dla nas ludzie i kontakt z nimi, a mamy spędzać większość godzin przed komputerem, mija się to z celem. Każdy pracodawca ceni sobie ludzi, którzy są rozwojowi i warto w nich inwestować, dlatego ważne jest podkreślenie chęci rozwoju zawodowego. Jeżeli rozmowa zahaczy o finanse, można umotywować chęć dobrych zarobków poczuciem bezpieczeństwa, a także możliwością realizowania swoich ambicji rozwojowych.

Opowiedz coś o sobie

Wbrew pozorom, odpowiadając na to pytanie nie powinno mówić się o swoim życiu prywatnym. Można wpleść jego elementy, ale najlepiej w swoje doświadczenie zawodowe, zrealizowane projekty, z których jesteśmy dumni, zdobyte umiejętności czy wiedzę. Przedstawienie swoich zalet, które pomogą w pracy, ukaże korzyści z zatrudnienia i ewentualne dopasowanie do zespołu. Na koniec, chcąc się wyróżnić, można zainteresować rekrutera swoimi pasjami i tym, jak kreatywnie spędza się czas po godzinach pracy.

Jaka jest twoja wymarzona praca?

Powinno być się konsekwentnym w obieranej ścieżce kariery zawodowej. Jeżeli stanowisko, o które obecnie się ubiegamy, zasadniczo odbiega od wymarzonego stanowiska, warto zastanowić się co tak naprawdę chce się robić w życiu i czy nie zbacza się za bardzo z drogi do celu. Motywacja, by rozwijać się na stanowisku czy branży, na które się aplikuje, zrobi dobre wrażenie na rekruterze.

Jakie są twoje słabe strony?

Warto wyrwać się od przewidywalnych sloganów i zrezygnować z głoszenia banałów jak choćby nazywania się pracoholikiem czy perfekcjonistą. Profesjonalni rektuterzy słyszeli te odpowiedzi zbyt często, by potraktować je w pełni wiarygodnie. Warto zestawiać swoje wady ze sposobami na pokonanie ich oraz co za tym idzie, decyzjami, które staramy się wprowadzać w życie. Pokazując, że jesteśmy świadomi swoich ograniczeń i mając gotowe recepty na ich pokonanie, wyślemy komunikat, że zamierzamy nad sobą pracować. To także pozostawia zdecydowanie lepsze wrażenie, niż aroganckie stwierdzenie, że nie ma się wad.

Gdzie siebie widzisz za 5 lat?/ Co chcesz robić za 5 lat?

Odpowiedź na to pytanie dostarcza informacji, czy kandydat myśli o aplikowanych stanowisku poważnie i czy wiąże z nim przyszłość. Warto przedstawić swoje cele zawodowe w sposób konkretny i ambitny, ale także realistycznie patrząc na możliwości i czas na ich realizację.

Z kim lubisz pracować?

Dość podchwytnie pytanie, ponieważ pierwsza nasuwająca się odpowiedź to stwierdzenie, że lubi się pracować z ludźmi podobnymi do siebie samego. Tu może pojawić się problem, bo firma może nie posiadać takiego pracownika. W niektórych miejscach specjalnie zatrudnia się różne osobowości, licząc na ich odmienne spojrzenie na świat i różnorodnie pomysły przy realizowanych projektach. Warto o tym pamiętać i odpowiedzieć bezpiecznie, że nasz charakter i życiowa elastyczność powoduje, iż jest się w stanie dopasować do każdego zespołu.

Ile chcesz zarabiać?

Z zasady ciężko rozmawia się o pieniądzach i wynagrodzeniu, ale podanie złej kwoty może utrudnić przyszłe starania się o podwyżkę albo skreślić z listy kandydatów z powodu zbyt wysokich oczekiwań. Wymagane finanse powinny być dostosowane do aplikowanego stanowiska, dlatego wskazane jest zapoznać się z zarobkami oferowanymi przez inne miejsca pracy na tej posadzie.

Czy masz jakieś pytania?

Brak pytań to poważny błąd. Może to świadczyć o złym przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej lub małej motywacji do pracy. Można zapytać o zakres obowiązków na danym stanowisku, dalszego procesu rekrutacji czy możliwości uzupełnienia swojej rozmowy o coś istotnego dla nas, a co nie zostało wspomniane. Liczy się zaangażowanie i inwencja.

Idąc na rozmowę o pracę należy być przygotowanym i pamiętać, że to moment, w którym nie pracodawca, a my decydujemy czy dostaniemy pracę. Pewność siebie, świadomość potencjału i możliwości, a także umiejętności komunikacyjne, sprawią, że nasza osoba może stać się idealnym kandydatem do pracy w tym konkretnym przedsiębiorstwie. Powodzenia!

Komentarze

Dodaj nowy komentarz