Wyszukaj spośród 2898 ofert pracy

Nie daj się mobbingowi!

W przypadku wielu osób niejednokrotnie ma miejsce sytuacja, którą można poddać pod wątpliwość czy pracodawca traktuje nas z należytym szacunkiem. Czy to wyłącznie kwestia kultury osobistej? Niekoniecznie.

Czym jest mobbing?

Mobbing to prześladowanie podwładnego lub współpracownika w miejscu pracy. Międzynarodowa Organizacja Pracy definiuje pojęcie mobbingu jako obraźliwe zachowanie poprzez mściwe, okrutne, złośliwe lub upokarzające usiłowanie zaszkodzenia jednostce lub grupie pracowników. W Polskim Kodeksie Pracy jest to jednak na tyle nowe pojęcie, że nie zostało jeszcze dokładnie określone i jego rozumienie jest dość ruchome. Dlatego zdarza się, że pracodawca i pracownik mają całkowicie inne granice moralności, a ich różnice poglądowe mogą prowadzić do nieporozumień.

Warto pamiętać, że nie każde zachowanie czy podejście pracodawcy, które odbiega od naszego myślenie i nam w jakiś sposób przeszkadza, jest mobbingiem. Nie można popadać w paranoję – czasem zwyczajnie warto nauczyć się przyjmować krytykę.

Charakterystyka mobbingu

Łatwo odróżnić dwa kierunki mobbingu, które odróżniają znęcanie się na różnych szczeblach w drabince zatrudnienia lub na tym samym. Istnieje kilka charakterystycznych cech mobbingu, które zawsze występują łącznie. Działania te są skierowane przeciwko pracownikowi lub dotyczą jego, są długotrwałe i uporczywe, a także wywołują zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, ośmieszają lub poniżają, izolują lub eliminują z zespołu współpracowników.

Przykładowe zachowania świadczące o mobbingu

Taktyki mobbingu to upokorzenie, zastraszanie, pomniejszenie kompetencji, izolacja, poniżanie i utrudnianie wykonywania pracy. Przykładami taktyki upokorzenia może być wyśmianie, zniesławienie, nieodpowiednie żarty czy publiczne krytykowanie wyglądu. Taktyka zastraszenia to groźby ustne, wulgaryzmy, przemoc fizyczna, zastraszanie zwolnieniem z pracy.

Karalność

Mobbing jest karany. Według Kodeksu Pracy art. 943 § 1. K.p. pracodawca jest zobowiązany przeciwdziałać mobbingowi. Co jest zarówno ważne dla nękanego pracownika, który w razie potrzeby może złożyć sprawę w sądzie i uzyskać odszkodowanie, jak i dla pracodawcy, który po udowodnieniu mu mobbingu lub wiedzy o nim, będzie musiał ponieść karę drogą sądową.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, mobbingowany może być także pracodawca. Ma on takie same prawa i możliwość wniesienia sprawy do sądu.

Przeciwstaw się!

Jak zatem przeciwdziałać mobbingowi? Spokój i racjonalne podejście po problemu pomogą nie tylko naszej psychice, ale także w ewentualnej sprawie w sądzie. Jeśli czujemy się prześladowani, to warto szybko reagować. Sprawy z mobberem staraj się załatwiać na piśmie, zwłaszcza te, które budzą twój niepokój swoją bezsensownością lub wykraczają poza twoje kompetencje - jest to wiarygodny dowód w sądzie. Nie daj sprowokować się do udziału w przepychankach słownych czy dyskusjach wywołujących silne emocje. Broń się asertywnością i profesjonalną pomocą. Szukaj świadków, nie pozwól mobberowi, by został z tobą sam na sam. Rozmawiaj o problemie z bliskimi, ale także innymi pracownikami. Sugeruj, aby zwrócili większą uwagę na sytuację w miejscu zatrudnienia. W pracy wypełniaj swoje obowiązki jak zwykle, równocześnie zbierając dowody mobbingu.

Mobbing to poważne wykroczenie, ale także duże obciążenie psychiczne dla mobbingowanej osoby, niejednokrotnie kończące się depresją i problemami z akceptacją samego siebie. Nawet jeśli problem nie dotyczy bezpośrednio ciebie, nie bądź obojętny, pomóż, nie każdy umie sam sobie poradzić z tak poważną kwestią. Warto, raz na jakiś czas, podnieść głowę znad własnego biurka i okazać innej osobie trochę empatii. Reaguj!

Komentarze

Dodaj nowy komentarz