Wyszukaj spośród 2898 ofert pracy
Zdrowe relacje w pracy pomiędzy pracodawcą, a pracownikiem mają niebagatelny wpływ na jego produktywność, a co za tym idzie sukces przedsiędbiorstwa.
Pracownik, którzy przychodzi każdego dnia do pracy z przeświadczeniem, iż będzie traktowany z szacunkiem i empatią, a w razie wątpliwości zawsze może porozmawiać o nich z pracodawcą, to osoba, która będzie mocniej utożsamiała się z przedsiębiorstwem. Zdobywając jego sympatię, szef może liczyć na oddanego pracownika, który będzie w pełni zaangażowany w pełnienie swoich obowiązków. Wpływać na to będą miały jasno określone warunki pracy, stosowanie się do ustalonych zasad i hierarchii, równość wobec wszystkich, budowanie zespołów złożonych z obu płci, a także regularnie wypłacane wynagrodzenia.
W celu ustalenia czy któraś z dziedzin funkcjonowania w pracy wymaga poprawy, warto porozmawiać o tym z pracownikiem, organizując spotkanie w cztery oczy. Prócz tego istotne są regularne spotkania wszystkich pracowników lub konkretnych działów, podczas których można wyjaśnić zaistniałe nieporozumienia, a także wysłuchać innych racji. Obecność na takich konferencjach powinna być obowiązkowa i każdy winien mieć możliwość zabrania głosu. Raz na jakiś czas warto zorganizować spotkania integracyjne, podczas których będzie można zadbać o zawiązanie mocniejszej nici porozumienia i sympatii z pracownikami. Dobrym pomysłem jest wspólne smarzenie kiełbasek, gdzie można oczyścić atmosferę, zrelaksować się, a także zmniejszyć dystans między pracownikami. Należy jednak wtedy zwrócić baczną uwagę na swoje zachowanie, by nie została przekroczona granica pomiędzy pracodawcą, a pracownikiem – ta relacja nie może stać się kumpelska.
Nękanie lub mobbing
Warto przemyśleć także wypracowanie kilku rytuałów, które mogą bardziej zintegrować zespół. Może to być wspólne picie kawy rano lub organizowanie 30. minutowego czasu wolnego, raz w miesiącu, kiedy na terenie firmy wszyscy jedzą zakupione przez pracodawcę lody i swobodnie rozmawiają. W oczach współpracowników wyjdziesz wtedy na osobę, której zależy na budowaniu dobrych relacji, a także szefa z dystansem do samego siebie oraz ludzkim nastawieniu do pracowników.
Co istotne, zapewnienie godziwych warunków w pracy, także na niwie relacji międzyludzkich, nie tylko leży w gestii decyzji pracodawcy. Jest to także jego obowiązek, który jest nałożony zgodnie z przepisami prawa. Tym samym musi przeciwdziałać wszelkim formom dyskryminacji, nękania czy mobbingu. W przypadku pojawienia się przypuszczeń, iż tego typu działania mogły mieć miejsce, pracodawca może wyciągnąć konsekwencje wobec menedżera zespołu, w którym zaistniały niepokojące wydarzenia. W sytuacji zgłoszenia wymienionych nadużyć, pracodawca musi przeprowadzić postępowanie wyjaśniające. Może być ono przeprowadzone przez wewnętrzną komisję bądź przedstawicieli z "zewnątrz". Raport sporządzony przez niezależnych ekspertów jest ważnym dowodem w przypadku wyciagnięcia konsekwencji względem osób naruszających Kodeks Pracy. Jeśli sprawa znajdzie swój dalszy bieg w sądzie, to pracodawca będzie musiał wykazać, iż podjął działania zmierzające w stronę przeciwdziałaniu problemów w firmie.