Wyszukaj spośród 2898 ofert pracy
Rozwiązanie umowy o pracę, niezależnie od jej rodzaju czy wybranego sposobu na pożegnanie pracodawcy, to poważna decyzja i powinna być dobrze przemyślana.
Ustanie stosunku pracy następuje w drodze jego rozwiązania, czyli następstwa czynności prawnych lub wygaśnięcia, które następuje na mocy prawa, ale z powodów innych niż czynności prawne.
Zgodnie z art. 30 § 1 Kodeksu Pracy umowa o pracę może zostać rozwiązana: na mocy porozumienia stron, za wypowiedzeniem, bez wypowiedzenia oraz z upływem czasu, na który była zawarta.
Na mocy porozumienia stron
Z założenia bezkonfliktowy sposób rozwiązywania umowy jest najkorzystniejszy dla obu stron stosunku pracy. Ma zastosowanie do wszystkich typów umów o pracę, a jego założenie polega na zgodnym oświadczeniu woli obu stron. W praktyce polega to na tym, że jedna ze stron stosunku pracy składa ofertę rozwiązania umowy, a druga przyjmuje ją bezwarunkowo. Na mocy porozumienia nie ma obowiązku podawania przyczyny wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia jest zależny od pracodawcy i pracownika, którzy sami go wspólnie ustalają. Umowa o rozwiązanie musi być sporządzona w formie pisemnej ze ściśle podanym terminem rozwiązania stosunku pracy. Rozwiązując umowę o pracę na mocy porozumienia nie można odwoływać się w późniejszym terminie od niej w Sądzie Pracy, jako, że jest czynnością dwustronną, na jej wykonanie musiały zgodzić się obydwie strony.
Za wypowiedzeniem
Wypowiedzenie umowy o pracę jest oświadczeniem jednej ze stron o rozwiązaniu umowy, jednak obowiązuje odpowiedni okres wypowiedzenia, zależny od stażu zatrudnienia danego pracownika. Co istotne, nie każdą umowę można wypowiedzieć. W drodze wypowiedzenia może być rozwiązana umowa zawarta na okres próbny, ale jedynie przed upływem okresu próbnego, i na czas nieokreślony, która powinna zawierać uzasadnienie wypowiedzenia i pouczenie o prawie pracownika do odwołania się do sądu pracy. Umowy na czas określony także mogą zostać wypowiedziane, jednak tylko wtedy, gdy zawarto je na okres dłuższy niż sześć miesięcy, a strony dodatkowo zawarły to w kontrakcie.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:
- 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
- 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie.
- 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi co najmniej 3 miesiące.
Okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony i nieokreślony wynosi:
- 2 tygodnie, jeśli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc, jeśli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące, jeśli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
W przypadku upadłości lub likwidacji, firmy bądź zakładu pracy, pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia pracownikowi z trzech miesięcy do jednego.
Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy w następujących przypadkach:
- w czasie urlopu pracownika, bez względu na jego rodzaj,
- w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy
- w okresie ciąży pracownicy oraz urlopu macierzyńskiego
- w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu,
- pracownikowi powołanemu do czynnej służby wojskowej w okresie między dniem doręczenia karty powołania do czynnej służby wojskowej a jej odbyciem,
- pracownikowi młodocianemu w okresie przygotowania zawodowego.
Bez wypowiedzenia
Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia skutkuje natychmiastowym ustaniem stosunku pracy i jest skutkiem złożenia jednostronnego oświadczenia. Każda umowa o pracę może być rozwiązana w ten sposób, ale w zgodzie z wyjątkowymi warunkami przewidzianymi w Kodeksie Pracy.
Art. 53 § 1 K.p. mówi, że pracodawca może rozwiązać umowę z winy lub bez winy pracownika.
Wina pracownika:
- ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków (np. opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, kradzieży, korupcji, udostępnienia poufnych informacji),
- popełnienie przestępstwa w czasie trwania umowy, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem (musi być związek między przestępstwem, a charakterem wykonywanej pracy),
- zawiniona przez pracownika utrata uprawnień do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku (np. gdy sąd pozbawia kierowcę prawa jazdy).
Bez winy pracownika:
- niezdolność pracownika do pracy z powodu choroby, trwająca:
- dłużej niż 3 miesiące – w przypadku, gdy pracodawca zatrudniał pracownika krócej niż 6 miesięcy,
- dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku – w przypadku gdy pracodawca zatrudniał pracownika co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową;
- usprawiedliwiona nieobecność pracownika w pracy z innych przyczyn niż choroba, trwająca dłużej niż 1 m-c.
Art. 55 K.p. mówi, że pracownik może rozwiązać umowę o pracę:
- jeżeli zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie pracownika do innej pracy we wskazanym na zaświadczeniu terminie, odpowiedniej ze względu na jego stan zdrowia i kwalifikacje zawodowe,
- gdy pracodawca dopuści się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika.
Z upływem czasu, na który była zawarta
Po upływie założonego czasu trwania umowy ulega ona rozwiązaniu i nie trzeba zakładać żadnych dodatkowych oświadczeń. Ten rodzaj rozwiązania umowy dotyczy umów na okres próbny, na czas określony i na zastępstwo.
Photo via Visualhunt.com