Wyszukaj spośród 2898 ofert pracy

Wypalenie zawodowe. Ratuj się kto może!

Kiedy każdy dzień pracy staje się męczącym doświadczeniem, każda minuta dłuży się tak jakby trwała godzinę, a Ty odczuwasz znudzenie, zniecierpliwienie i masz wszystkiego dosyć. To nieuchronny znak, iż doświadczasz objawów wypalenia zawodowego.

Najczęściej ten stan pojawia się w momencie, kiedy praca przestaje dawać satysfakcję, czujesz się nią zmęczony i nie masz poczucia, iż Twoje zajęcie jest właściwie wynagradzane i doceniane. Często wiąże się to z sytuacją, kiedy sądzimy, że stać nas na coś zdecydowanie lepszego, a tkwimy obecnie w punkcie, który nie spełnia naszych ambicji i predyspozycji. Niejednokrotnie wypalenie zawodowe jest również skutkiem pracoholizmu. Do pierwszych jej objawów zalicza się moment w życiu, kiedy czujemy się nieustannie zmęczeni, a weekendy przestają być wystarczającym okresem czasu do zregenerowania organizmu. Wtedy też pojawia się stan, kiedy przestajemy utożsamiać się z miejscem pracy, zaczynamy być nerwowi, negujący wszystko, kłótliwi i trudni we współpracy. Spadek formy idzie na równi z osłabieniem wydajności. Pracownik potrzebuje więcej czasu niż dotychczas, by wykonać te same czynności, słabiej przyswaja zmiany, a jego zaangażowanie gwałtownie maleje. Te problemy wpływają również na jego zdrowie fizyczne. Zaczynają się częstsze przeziębienia, problemy z regularnym zasypianiem, pogarsza się cera i grubość włosów, a nawet zwiększa się ryzyko chorób serca.

Zmień swoje nastawienie

Niestety, najczęstszą reakcją pracodawcy na wymienione syndromy wypalenia jest zakończenie współpracy z pracownikiem. Tymczasem mądry manager będzie próbował rozwiązać problem. Rozwiązaniem może być powierzenie pracownikowi nowych zadań i odpowiedzialności, przeniesienie na inne, także fizycznie, stanowisko, zmniejszenie zakresu obowiązków lub wysłanie pracownika na urlop. Trafnym wyborem jest także zmiana podejścia do pracownika. Czasem kilka ciepłych słów, docenienie jego starań czy premia pieniężna mogą okazać się kluczowe w procesie podjęcia próby przywrócenia radości z wykonywanej pracy. Jeśli zaś pracodawca nie zauważa Twoich problemów, a Ty z jakiś powodów nie chcesz mu o nich wspominać, sam zacznij walczyć o swoje zdrowie. Zainwestuj w kursy doszkalające, które spowodują, że staniesz się atrakcyjniejszy na rynku pracy. Zainteresuj się nowym hobby, które pozwoli Ci się zrelaksować i wypocząć. Zacznij zdrowo się odżywiać i uprawiaj jakiś sport, który będzie Cię pobudzał. Deleguj niektóre zadania innym i naucz się lepiej zarządzać swoim czasem, by nie czuć się więźniem upływających minut. Nie przynoś pracy do domu i nie obarczaj innych swoimi problemami. Pamiętaj, by po wyjściu z miejsca zatrudnienia, zapominać o nim i wplatać w resztę dnia czynności, które sprawiają Ci satysfakcję. Uwierz w siebie i w to, że pod każdym względem zasługujesz na coś lepszego, a następnie porozmawiaj o tym z pracodawcą. Nie bój się zmian, jeśli rozmowa nie przebiegnie tak jakbyś tego oczekiwał. W pracy spędzamy zazwyczaj około 1/3 swojego życia. Jesteś pewny, że chcesz przejść przez nie w poczuciu nieustającego zniechęcenia i niezadowolenia z siebie?

Weź się w garść. Nie poddawaj się. Walcz. Wygrywaj. Każdego dnia od nowa. Wierzymy w Ciebie!

 

Photo via Visualhunt

Komentarze

Dodaj nowy komentarz