Wyszukaj spośród 2898 ofert pracy

Idealne zdjęcie do CV

Albo robić coś dobrze, albo wcale. Łatwa zasada, którą warto wziąć do serca, szczególnie przy początkach kariery zawodowej, kiedy należy stworzyć CV rzetelne pod każdym względem.

Rekruter powinien być profesjonalistą i nie kierować się wyglądem kandydata, ale jest też tylko człowiekiem i może dać zwieść się swoim emocjom. I tak, zdjęcie w CV może pomóc, ale także zaszkodzić. W pierwszej kolejności należy dobrać odpowiednią fotografię do szukanej pracy, skupiając się na stanowisku, o które się ubiegamy i to pod nie wybrać lub przygotować zdjęcie. Zbyt poważna mina i odświętny strój mogą wyglądać wręcz groteskowo, jeżeli staramy się o posadę, która nie wymaga zbyt rozbudowanych kompetencji. Tak samo, jeżeli najważniejsza w nowej pracy jest charyzma, warto, żeby zdjęcie jakoś się wyróżniało i ukazywało osobowość kandydata.

Jakie powinno być zdjęcie w CV?

Nie ma norm, które określają wymiary zdjęcia do CV lub jego wytyczne, odnośnie ustawienia twarzy kandydata, jak w przypadku dokumentów tożsamości. Ważne, żeby fotografia współgrała z treścią CV. Dobre zdjęcie powinno spełniać kilka zasad:

- demonstrować twarz lub twarz i ramiona

- aktualność

- wyraźna twarz

- wyprostowana postawa

- pogodny wyraz twarzy, lekki uśmiech

- neutralne, jednolite tło,

- dobra jakość zdjęcia

- odpowiedni strój, najlepiej ubrania w podobnej intonacji; zawsze dobrze wygląda szarość, granat oraz błękit

- minimum biżuterii

Osoba na zdjęciu powinna sprawiać wrażenie godnej zaufania i przystępnej. Pisząc CV, próbujemy, niejako, „sprzedać” swoją osobę przyszłemu pracodawcy, dlatego warto docenić siłę zdjęcia i poświęcić mu dłuższą chwilę.

Czego unikać?

Złe zdjęcie może na tyle zaszkodzić, że przysłoni atrakcyjne wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Oczywiście, treść CV jest najważniejsza, ale w przypadku osób, które mają być reprezentacyjną częścią danego miejsca pracy, ważne jest pierwsze wrażenie. Tak samo w przypadku wyjątkowo odpychającej fotografii, może ona świadczyć o tym, że skoro kandydat nie potrafi dobrze się zaprezentować ani dobrać odpowiedniego zdjęcia do prezentacji swojej osoby, stanowisko, o które się stara, jest poza jego zasięgiem. Błędy, których należy unikać:

- słaba jakość, rozmazanie

- nieodpowiednie tło

- zbytnia powaga, wręcz smutek

- wycięcie innych osób z fotografii

- zdjęcia typu selfie

- bohaterowie drugiego planu

Zdjęcie w CV nie jest wymagane, dlatego lepiej zdecydować się na pominięcie tego punktu, niż dodawać coś nieprofesjonalnego do dokumentu, który ma przedstawić kandydata z jak najlepszej strony. Ciągle zdjęcie bywa kluczowym czynnikiem przy rekrutacji w zawodach, gdzie aparycja jest kluczowa. Decyzja czy jest ono konieczne musi zostać podjęta indywidualnie. Pamiętajmy także, by nie umieszczać w CV więcej niż jednego zdjęcia i zadbajmy o to, by nie było ono zbyt dużych rozmiarów. Nie jest właściwe demonstrować zdjęcia, którego rozmiar zajmuje nawet 1/4 strony.

Starając się o przyjęcie do pracy za granicą warto zapoznać się z tamtejszym systemem oceniania CV, ponieważ w wielu krajach jest ono wręcz niepożądane. Pracodawcy boją się podejrzeń o dyskryminację pracowników. Tak jest np. w Wielkiej Brytanii, gdzie w podaniu o pracę składa się „resume”.

Komentarze

Dodaj nowy komentarz