Wyszukaj spośród 16282 ofert pracy

Europejskie firmy kuszą Polaków

Wyższe wynagrodzenie, liczne premie, dodatek za znajomość języka obcego, opłacone zakwaterowanie oraz zwrot kosztów związanych z dojazdem do miejsca pracy – to tylko niektóre oferty pracodawców z UE skierowane do zagranicznych pracowników.

Kuszące zarobki

Wśród wielu ofert pracy na rynki zagraniczne, najbardziej kuszące są te, które przede wszystkim zawierają wysoką stawkę wynagrodzenia. To ona przeważnie decyduje o zamiarze wyjazdu do pracy za granicę. Wykwalifikowani pracownicy z kilkuletnim doświadczeniem mogą liczyć w UE na zarobki w wysokości nawet 2,5 tys. euro na miesiąc. Choć sytuacja na polskim rynku pracy w ostatnich miesiącach się polepszyła, wzrosły wynagrodzenia pracownicze, to jednak pracodawcy mają niemałe problemy ze znalezieniem pracowników. Dzieje się tak dlatego, że polskie pensje pozostają na niskim poziomie w porównaniu z wynagrodzeniami zagranicznymi. Duża cześć polskich pracowników poszukuje ofert prac tymczasowych, zwłaszcza na okres wakacyjny. Daje to możliwość zarobienia znacznie większej ilości pieniędzy w dość krótkim czasie. Zatrudnienie w zagranicznych firmach można znaleźć w branży hotelarskiej i gastronomii, w przetwórstwie oraz w budownictwie. Emigracja zarobkowa rozszerza się na inne kraje europejskie, nie będące w Unii Europejskiej.

czytaj także: Odkładanie szukania pracy po wakacjach to błąd

Kto był ten wie lepiej

Pieniądze szczęścia nie dają, ale są potrzebne do życia. Są wyższe wartości od tych przyziemnych – zdrowie, rodzina, znajomi. Wiedzą o tym ci, którzy podjęli się trudu pracy za granicą. Oto wypowiedzi osób, które mówią same za siebie, nie potrzeba tutaj żadnego komentarza:

~thomas:

„Pracowałem w Holandii, Niemczech a teraz w Belgii. Tutaj jako spawacz, tam jako pracownik fizyczny. W Polsce, po powrocie z Holandii dostałem 1400 zł netto za cały miesiąc,  gdzie tam „tygodniówki” były po  400 euro.  Z tego tylko odpadały koszty związane z wyżywieniem – ok. 50 euro. Łzy w oczach zostały i pytanie po co wróciłem do Polski? Teraz dostaje około 2 000 euro, nie wrócę do Polski z prostego powodu – kasa !!! Jak chodziłem szukać pracy w Bydgoszczy, to albo słyszałem, że 2 000 zł „na łapę”, albo tekst – wie pan, od czegoś trzeba zacząć i proponuje panu 2 000 zł brutt, a tu jeszcze minus koszta dojazdu – 300 zł. Albo słyszałem z ust pracodawców – mam Ukraińców, nie potrzebuje nikogo więcej. Fakt rodzina cierpi, bo wyjazd to rozłąka itp. ale wszyscy pracujemy dla pieniędzy. Gdyby nasze związki zawodowe potrafiły walczyć jak robią to na zachodzie Europy, to byłoby lepiej w Polsce, bo tutaj dbają o pracowników, zwłaszcza w Belgii”.

~Jaca:

„Pracowałem w Polsce 480 godz. w ciągu miesiąca za 7 000 zł i postanowiłem wyjechać do Irlandii. Tutaj pracuje 160 godz. w miesiącu za tą samą sumę pieniędzy. Widzi ktoś różnicę? Mam w końcu czas dla rodziny i na swoje życie prywatne. Mimo to tęsknie za Polską albo za znajomymi, za rodziną za nasza kulturą. Wszystko to wina naszych polityków, dzięki którym musimy emigrować za chlebem. Mowa tu o najbiedniejszych, bo to tylko oni utrzymują Polskę, ponieważ bogaci wiedzą jak nie płacić podatków”.

czytaj także: Praca za granicą – wybór czy konieczność?

Gdzie szukać pracy zagranicznej?

Choć bezrobocie w Polsce ciągle spada, to nadal na rynku pracy jest wiele ofert zatrudnienia. Jedne są bardziej lub mniej korzystne. Do poszukiwania pracy wykorzystujemy gazety, Internet, szukamy ofert w agencjach pracy. Szukać jej można na wiele sposobów. Ale trzeba je znać. Można pojechać do kraju, w którym chciałoby się pracować, „w ciemno” i tam na miejscu zacząć poszukiwania. Wykorzystać do tego możemy naszych znajomych tam przebywających, lokalną prasę z ogłoszeniami lub portale internetowe. Jako obywatele Unii Europejskiej możemy zarejestrować się w zagranicznym urzędzie pracy, która jej poszukuje. Do poszukiwania trzeba użyć wszystkich możliwych sposobów, w jak największej liczbie źródeł. Wyjeżdżając „w ciemno” musimy się liczyć z tym, że nie od razu możemy znaleźć odpowiednią dla siebie pracę. Okres poszukiwania może wydłużyć się nawet do kilku miesięcy. Bardziej opłacalną wersją szukania zatrudnienia za granicą wydaje się być poszukiwanie go będąc jeszcze w kraju. Rozglądając się za ofertami pracy za granicą warto skorzystać z usług agencji pośrednictwa.

Uwaga! Na stronie internetowej www.kraz.praca.gov.pl można sprawdzić, czy dana agencja jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia i czy posiada odpowiedni certyfikat wydany przez marszałka województwa.

czytaj także: Jak znaleźć pracę? Przez internet

Komentarze

Dodaj nowy komentarz