Wyszukaj spośród 10922 ofert pracy

Urlop bez telefonu jest możliwy

Okres wakacyjny to czas licznych wyjazdów urlopowych.  Czy gdzieś daleko czy blisko – prawie każdy szuka możliwości wyjazdu i wypoczynku. Przed wyjazdem planujemy co ze sobą zabrać, robimy zakupy, pakujemy walizki. Wśród spakowanych rzeczy zabieramy z sobą telefon komórkowy. Czy słusznie? Czy wakacje, na które czekamy cały rok i które powinny być okresem prawdziwego wypoczynku od codziennych problemów, mogą się obyć bez „smyczy” jaką jest komórka?

Elektroniczno – medialny detoks

Przyzwyczailiśmy się do używania telefonu komórkowego bardziej niż do jakiejkolwiek innej rzeczy. Telefon stał nieodzownym elementem naszego życia. Wielu nie wyobraża sobie życia bez telefonu. Owszem używany w odpowiedni sposób służy człowiekowi, pomaga rozwiązać w krótkim czasie wiele ważnych spraw. Poprzez liczne aplikacje komórkowe możemy uwiecznić najciekawsze chwile naszego życia, podzielić się nimi ze swoimi znajomymi czy rodziną, być blisko ważnych wydarzeń w kraju czy na świecie. Komórka to mały świat zamknięty w pudełku. Codziennie przynajmniej kilka razy w ciągu dnia posługujemy się telefonem. Odbieramy połączenia, SMS-y prywatne ale też te służbowe. Każdego dnia telefon bombarduje nas taką liczbą sygnałów i wiadomości, że przestajemy być wrażliwi na to, co się dzieje wokół nas. Wakacje to upragniony czas, który warto wykorzystać w odpowiedni sposób. Może warto wykorzystać go jako elektroniczno – medialny detoks? Zapomnieć o telefonie, bardziej skupić się na drugim człowieku, pozwolić swoim zmysłom odpocząć a przez to uruchomić uśpioną wrażliwość. Wakacje to dobra okazja, aby przyjrzeć się samemu sobie, zbadać siłę samokontroli, determinacji oraz stopnia uzależnienia.

Walka z przyzwyczajeniem

Od czego zacząć, aby przeżyć wakacje „inaczej”, bez  zniewolenia medialnego? Oto kilka sposobów na to, aby w odpowiedni sposób wykorzystać czas urlopu:

- Zacznij od zaraz – nie zwlekaj ze zmianami w swoim życiu, każdy moment jest dobry, a wakacje są szczególnym czasem na dokonywanie zmian.

- Musisz wiedzieć po co to robisz – zastanów się czy do tej pory Ty rządziłeś telefonem a nie on Tobą. Czy nie ograniczał Ci on wolnego czasu? Czy komórka wpłynęła na Twoje relacje z najbliższymi osobami.

- Popatrz na innych – wyjdź na przykład do kawiarni ale bez telefonu, przyjrzyj się innym, którzy ciągle czegoś szukają w swoich telefonach. Zauważysz kim jeszcze byłeś przed chwilą i w jaki sposób wyglądało Twoje codzienne życie. Zwróć swoją uwagę na młodych ludzi, którzy zamiast z sobą rozmawiać, patrzeć sobie w oczy, piszą do siebie lub przeglądają bezsensownie Internet.

- Walcz stopniowo – im bardziej jesteś uzależniony od telefonu, tym trudniej będzie Ci się przestawić na inne funkcjonowanie. Naucz się kontrolować czas jaki poświęcasz na korzystanie z komórki. Bądź konsekwentny.

- Szukaj zamienników – rower, plaża, spacer, książka, rozmowa – to tylko niektóre formy zastępcze, które mogą pomóc Ci w walce z wirtualnym światem. Wakacyjne „nicnierobienie” sprzyja pokusie bycia online. Tym bardziej zadbaj, aby nie marnować czasu urlopowego.

- Skup się na tym co jest tutaj i teraz – jeśli na przykład zwiedzasz jakieś ciekawe miejsce a jednym okiem zerkasz w telefon, albo rozmawiasz z osobą, z którą wybrałeś się na wakacje, a jednocześnie sprawdzasz skrzynkę mailową, to tak naprawdę w żadnym z tych miejsc i sytuacji nie jesteś w pełni obecny. Nie rób kilku rzeczy jednocześnie, a dostrzeżesz jak poprawi się Twoje spojrzenie na otaczający Cię świat, wyostrzą się Twoje doznania oraz doświadczenia.

- Przed wyjazdem załatw wszystkie ważne sprawy firmowe i prywatne – dopnij wszystko na ostatni guzik, uprzedź współpracowników, że w czasie urlopu nie będziesz odbierał służbowych telefonów i maili. Poproś kolegę lub koleżankę z pracy, aby w czasie Twoich wakacji pełnili za Ciebie obowiązki. Uruchom w telefonie autoresponder, aby informować tych, którzy wysyłają do Ciebie maile, że jesteś na urlopie, a Twoje obowiązki pełni ktoś inny.

„W życiu piękne są tylko chwile…”

Wakacje związane są z wydatkiem pieniędzy, zbieramy je na wyjazd praktycznie przez cały rok. Nie możemy się doczekać terminu wyjazdu. Na wakacjach chcemy zapomnieć o codziennych sprawach, problemach. Dopiero gdy wrócimy z urlopu, możemy ocenić czy należał on do udanych, czy rzeczywiście był to dobry okres na odpoczynek. Bywa, że czujemy niedosyt, narzekamy na przykład na złą pogodę, złą atmosferę, warunki w wynajmowanym hotelu czy wyżywienie. Jednak nigdy nie narzekamy, że przez telefon nie mieliśmy udanego urlopu. Że to on przeszkadzał nam w swobodnej rozmowie z bliskimi, nie pozwalał w pełni cieszyć się pięknem natury, że mimo wypoczynku czuliśmy się przez niego skrępowani i nie do końca wolni. Szkoda wakacji i szkoda życia. Fakt, że telefon jest potrzebny w życiu, bo ułatwia on załatwianie wielu spraw. Jednak życie bez niego jest możliwe. Wystarczy krótka chwila, aby przekonać się, że świat się nie zawali jeśli nie będziemy z niego korzystać, że Internet będzie istniał nawet jak do niego nie będziemy zaglądać co kilka minut. Wykorzystajmy urlop na prawdziwy wypoczynek z rodziną lub z najbliższymi. Telefon nigdy nie zastąpi drugiego człowieka. 

Komentarze

Dodaj nowy komentarz