Wyszukaj spośród 2793 ofert pracy

Matura otwiera drogę do kariery zawodowej

Harmonogram tegorocznym egzaminów maturalnych został opublikowany przez centralną Komisję Egzaminacyjną. Głównym terminem matury jest 4 – 27 maja 2016 roku.

Dojrzałość mierzona decyzjami

W tym roku do egzaminu dojrzałości przystąpi ponad 300 tysięcy absolwentów szkół średnich. Młodych ludzi czeka wiele stresu związanego z samym przebiegiem egzaminów, ale też przed wyborem odpowiednich dla siebie studiów, które pozwolą na dokształcenie i w późniejszym czasie podjęcie adekwatnej pracy. Nie bez powodów matura to egzamin dojrzałości, albowiem podejmowane w tym wieku decyzje, w znacznym stopniu wpływają na całe późniejsze życie. Doskonale wiedzą o tym ci, którzy już dawna mają to za sobą. Nie mniej jednak większość decyzji jest uwarunkowanych od wyników egzaminu maturalnego. Ogłoszenie wyników ma nastąpić 5 lipca tego roku. Po tym terminie tysiące młodych ludzi zacznie składać dokumenty na wybrane przez siebie kierunki studiów. Już wówczas wiele osób będzie wiedzieć czym będzie zajmować się w przyszłości i w jakim zawodzie pracować. Będą również tacy, którym ciężko będzie podjąć wiążącą decyzję.

czytaj także: Młodzi kandydaci to jednak nie lenie!

Studia, po których jest praca

Polski rynek pracy w niektórych branżach przechodzi pewnego rodzaju kryzys. Brakuje na te stanowiska wykwalifikowanych pracowników. Maturzyści powinni pomyśleć o wakujących zawodach i w miarę możliwości ukierunkować swoje życiowe decyzje. Poniżej przedstawiamy listę 10 najbardziej „opłacalnych” kierunków studiów, po których ukończeniu istnieje największa szansa  na znalezienie bezpośredniego zatrudnienia:

1. Finanse – deficyt zatrudnionych – 9% – średnia początkowa pensja – 2300 zł

2. Prawo – deficyt zatrudnionych – 13% – średnia początkowa pensja – 2250 zł

3. Matematyka – deficyt zatrudnionych – 19% – średnia początkowa pensja – 2200 zł

4. Inżynieria – deficyt zatrudnionych – 21% – średnia początkowa pensja – 2450 zł

5. Energetyka – deficyt zatrudnionych – 21% – średnia początkowa pensja – 2950 zł

6. Usługi medyczne – deficyt zatrudnionych – 25% – średnia początkowa pensja – 3050 zł

7. Opieka – deficyt zatrudnionych – 26% – średnia początkowa pensja – 2400 zł

8. Transport/logistyka – deficyt zatrudnionych – 27% – średnia początkowa pensja – 2600 zł

9. Nowe technologie – deficyt zatrudnionych – 34% – średnia początkowa pensja – 2650 zł

10. Informatyka – deficyt zatrudnionych – 34% – średnia początkowa pensja – 6500 zł

czytaj także: Rośnie zapotrzebowanie na pracowników IT

Branża IT na topie

Według szacunków do 2020 roku w krajach Unii Europejskiej będzie brakowało około 900 tysięcy specjalistów z branży Iinformation Technology (IT). Branża ta to pewnik, albowiem nawet w dobie światowego kryzysu gospodarczego ciągle się rozwija, powiększa wpływy, a wynagrodzenie jest zdecydowanie wyższe niż w innych specjalizacjach. Decyzja o podjęciu pracy w tej dyscyplinie zawodowej wymaga szczególnego zainteresowania tą dziedziną oraz odpowiednich predyspozycji. Przy dobrych chęciach oraz samozaparciu w prosty sposób można zdobyć kwalifikacje do wykonywania tego zawodu. Już po odbyciu sześciotygodniowego szkolenia w szkole programowania – Coders Lab – można podjąć się pracy na stanowisku pracownika IT. Większe szanse rozwoju zawodowego, a przy tym większe zarobki, można uzyskać po skończonych studiach na kierunku IT.

Komentarze

Ania Kowal 04 Maja, 2016 (15:15)

Jestem właśnie po języku Polskim, jutro matma a później angielski. Mam nadzieję że prawdą jest to co zostało ujęte w tym artykule. Słyszałam już wielokrotnie, że matura to bzdura a studia tak naprawdę nie uczą praktyki a zostawiają tylko i wyłącznie suchą teorię.

Przeczytaj całość

Dodaj nowy komentarz