Wyszukaj spośród 2950 ofert pracy
Dobrze napisane CV to czasem połowa sukcesu w procesie znalezienia pracy. To ważny dokument, od którego może zależeć nasza przyszłość. Choćby były w nas ogromne chęci do podjęcia wymarzonej pracy, to jednak bez dobrego CV, poprzedzającego ewentualną rozmowę kwalifikacyjną, nie mamy o czym marzyć. Jak napisać CV, aby nie trafiło do kosza?
Tradycyjny życiorys powinien zawierać najważniejsze informacje o kandydacie. W pierwszym akapicie należy podać nazwę stanowiska, na które się aplikuje. Wstęp powinien zawierać podstawowe dane osobowe oraz dane kontaktowe. Możemy dołączyć swoje aktualne zdjęcie, które musi spełniać określone standardy. Choć nie jest to wymagane, to jednak możemy podać swój stan cywilny. Firmy nie mają prawa dopominać się od nas takiej informacji, ale dość często pracodawca przeglądający arkusze CV zwraca na to uwagę. Zobowiązania rodzinne lub ich brak wpływają na dyspozycyjność i mobilność ewentualnego zatrudnionego. Stan cywilny ma również duże znaczenie, zwłaszcza kiedy aplikujemy na stanowiska wymagające częstych wyjazdów służbowych. Czy umieszczać taką informację w sporządzanym CV musimy ocenić sami, biorąc pod uwagę rodzaj pracy i oczekiwania rekrutera.
Kolejnym etapem jest zawarcie prawdziwych informacji o stanie naszego wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Zazwyczaj na pierwszej pozycji podajemy ostatnie miejsce pracy/uczelni, a poniżej wcześniejsze doświadczenia zawodowe/inne szkoły. Odwrócony porządek chronologiczny. Ważne jest, aby przy wymienianiu dotychczasowych miejsc pracy, dodać krótką wzmiankę na temat okresu pracy i wykonywanych obowiązków. Ta część życiorysu, choć jest ważna, to jednak nie powinna być zbyt długa. Chodzi o to, aby napisać najistotniejsze fakty, a przy tym zainteresować rekrutera swoją osobą. Dodatkowa rubryka w tej części CV to krótki opis własnych sukcesów zawodowych, oczywiście, o ile takowymi możemy się pochwalić. Wszystko oczywiście zgodnie z prawdą.
W dzisiejszych czasach wzrasta rola znajomości języków obcych. Jeśli takowe znamy, to również powinniśmy o tym wspomnieć w CV. Pamiętać należy o uwzględnieniu certyfikatów, poświadczających nasze kwalifikacje językowe. Istotną rzeczą jest zaprezentowanie informacji o ukończonych kursach, szkoleniach czy znajomości programów specjalistycznych. Możemy także wspomnieć o swoich pasjach życiowych. Nie jest to obowiązkowe ale możemy tym zaplusować, jeśli nasze hobby jest tożsame z branżą, w której działa pracodawca.
Pisząc kwestionariusz CV powinniśmy także zwrócić uwagę na formę. Wszystkie informacje powinny być zwięzłe, rzeczowe i adekwatne do posiadanego doświadczenia. Korzystając przy pisaniu z komputera powinniśmy unikać czcionek o artystycznym kroju. Standardową czcionką jest Times New Roman, rozmiar 12. Unikać należy kolorów czy innych zbędnych ozdób. Przeciętnie CV osoby z mniejszym doświadczeniem zawodowym powinno zmieścić się na jednej kartce A4. Jest możliwość napisania CV własnoręcznie, ale zazwyczaj czynimy tak na bezpośrednią prośbę pracodawcy. Każde CV powinno być podpisane własnoręcznie. Ważnym i ostatnim elementem składowym CV jest dodanie na dole strony odpowiedniej klauzuli: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji”.