Wyszukaj spośród 3882 ofert pracy
Dietetyka jest jedną z nauk medycznych, która zajmuje się żywieniem człowieka. Profesja głównie kojarzona z odchudzaniem, często pomaga chorym oraz kontroluje cały proces odżywiania poszczególnych osób.
Myśląc o zawodzie dietetyka należy pamiętać, że jest on ściśle związany z medycyną, ale także farmakologią, biologią, mikrobiologią oraz psychologią. Racjonalne odżywiania chorych osób pomaga w dążeniu do wyzdrowienia, poprzez monitorowanie wyników leczenia, zmieniających się równolegle z dietą pacjenta. Dietetyka pomaga także zdrowym osobom, chcącym o siebie zadbać, ale także sportowcom.
Studia
Najlepiej do zawodu przygotowują studia magisterskie na kierunku dietetyka. Jest to długa i ciężka droga, wymagająca zdobywania rozległej wiedzy. Studia dają najpełniejsze umiejętności i pozwalają monitorować bieżące zmiany na rynku pracy. Istnieje także możliwość zostania dietetykiem po ukończeniu technikum lun studium policealnego z zakresu dietetyki. Ta ścieżka kończy się egzaminem zawodowym, który jest jednoznaczny z uzyskaniem uprawnień do wykonywania zawodu dietetyka.
Praca
Dietetyk zajmuje się układaniem diety. To najprostsza definicja, ale często źle interpretowana, ponieważ wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego czym jest dieta. Proste myślenie to odchudzanie. Dieta nie zawsze dotyczy osób otyłych, jest ona zdecydowanie częściej skierowana do chorych. Masa osób nie posiada niezbędnej wiedzy z zakresu odżywiania i potrzebuje pomocy profesjonalisty. Rola dietetyka to także podejście do każdej osoby w indywidualny sposób. Dietetyk może pracować w szpitalach, przy klubach sportowych, ale także prowadzić prywatny gabinet.
Zarobki
Dietetyka to mało popularna i wciąż niezbyt doceniana profesja w Polsce, mimo że moda na zdrowe odżywanianie ma się w najlepsze. Chociaż chcemy coraz bardziej dbać o siebie i prowadzić zdrowy tryb życia, nie korzystamy z pomocy dietetyków tak często jak nasi zachodni sąsiedzi. Przekłada się to na zarobki dietetyków. Można założyć, że średni zarobek dietetyka do 3 000 złotych. Kwota ta jest zależna od miejsca zatrudnienia, renomy czy wielkości miasta, gdzie pracuje dany specjalista.
Dobre i złe strony
Dietetyka to zawód przyszłości. Wystarczy spojrzeć na zasiedziałe społeczeństwo, żeby zrozumieć potrzebę studiowania tego kierunku i rozwijania się zawodu. Wiele osób prowadzi siedzący tryb życia nie tylko w pracy. Otyłość i nadwaga to ciągle jedno z najważniejszych zagrożeń cywilizacji. Pozytywem jest także rosnący prestiż zawodu dietetyka. Działa to łańcuchowo, dzięki złym nawykom i potrzebie pomocy, ale dietetycy są tą grupą zawodową, która zyskuje na ogólnoludzkim braku szacunku do własnego organizmu. Wiele firm, przez nakaz instytucji unijnych, powinno zatrudniać dietetyków.
Szukając negatywów jednym z pierwszych skojarzeń jest Internet i łatwość dostępu do różnorodnych diet bez wychodzenia z domu i płacenia za nie. Ludzie nauczyli się korzystać z dobrego serca innych, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i przepisami, równocześnie wyciągając wnioski i dostosowując całość do siebie. Rynek dietetyków nie może także narzekać na konkurencje. Ciężko znaleźć zatrudnienie w mniejszych miejscowościach, a tym bardziej z dobrymi zarobkami. Dla wykształconych dietetyków zmorą są technicy, którzy wkraczają na rynek pracy dużo szybciej, zyskując tym samym więcej lat pracy.