Wyszukaj spośród 4265 ofert pracy
Od początku 2017 roku dodatek do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej nie jest uwzględniany przy obliczeniach dotyczących minimalnego wynagrodzenia za pracę. Kiedy możesz uznawać według przepisów, że pełniłeś swoje obowiązki w nocy i dodatek jakiej wysokości ci wtedy przysługuje?
Praca w porze nocnej wykonywana jest pomiędzy godziną 21, a 7 rano. Wystarczy, jeśli do twojego dobowego czasu pracy możesz zaliczyć okres trzech godzin obejmujących czas pomiędzy ustawowymi godzinami, a jesteś wtedy uznawany za pracownika pełniącego obowiązki w nocy. Ewentualnie jeśli 1/4 podsumowania czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną.
Tym samym należy ci się dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę przepracowaną w tym przedziale czasowym. Ten przywilej jest obowiązkowy i nie ma możliwości, aby się go zrzec. Przepis został w ten sposob skonstruowany, aby ograniczyć możliwość manewrowania przy nim przez nieuczciwych pracodawców.
Kodeks pracy warunkuje, iż dodatek za pracę w godzinach nocnych wynosi 20% stawki godzinowej minimalnego wynagrodzenia za pracę – za każdą taką przepracowaną godzinę. Wysokość dodatku w 2017 roku różni się w każdym z miesięcy w zależności od ilości godzin, które trzeba będzie przepracować w danym okresie rozliczeniowym. Nie będzie to jednak duża różnica – wahać się będzie od 2,17 zł do 2,63 zł za godzinę. Największa wartość osiągana będzie w grudniu, ponieważ wtedy przepracujemy najmniejszą ilość czasu.
Co istotne, pracodawca ma pełne prawo ustalić wyższą kwotę dodatku za pracę w godzinach nocnych, niż warunkuje to ustawa. Możliwe jest też zamienić dodatek do wynagrodzenia na ryczałt. W przypadku osób, które wykonują swoje obowiązki poza zakładem pracy.
Witam Jezeli ja pracuje w systemie dwu zmianowym tj.rano od 5.00 do 13.00 i popołudniu od 14.30 do 22.30 to czy mi się należy wynagrodzenie nocne za te godz.miedzy 5.00 a 7.00 i między 21.00 a 22.30 Oraz czy za soboty i niedziele oraz dni swiąteczne należą mi sie 100 i 50-tki Czy ktoś mi odpowie? Dziękuję.
Przeczytaj całość
Według powyższego artykułu " Wystarczy, jeśli do twojego dobowego czasu pracy możesz zaliczyć okres trzech godzin obejmujących czas pomiędzy ustawowymi godzinami," potrzebne są 3 godziny. W pani przypadku są to 2h, więc niestety nie.
Przeczytaj całość