Wyszukaj spośród 2922 ofert pracy
Czy jest wśród nas ktoś, kto uważa, że nie powinien zarabiać więcej? Wątpimy. Trochę ze względu na mentalność, a trochę przez fakt, że zarobki w Polsce nie mogą równać się z tymi osiąganymi w zachodniej Europie, zaliczamy się do tych nacji, które nie są zadowolone ze swoich pensji. Kiedy jednak rzeczywiście powinniśmy zarabiać wiecej?
Po pierwsze... Zmieniła się nazwa twojego stanowiska. Już nie jesteś młodszym specjalistą, tylko "specjalistą". Szef dołożył ci obowiązków, jednak nie wiąże się to ze wzrostem wynagrodzenia. Ewidentnie coś tutaj jest nie tak!
Po drugie... Wszyscy wokół otrzymują jakieś premie, a ty, mimo że nie odstajesz wynikowo, dawno już nie otrzymałeś żadnej nagrody za swoją wytężoną pracę. Może to pora, by zainteresować się tym faktem i udać się na rozmowę z prezesem?
Po trzecie... To, że otrzymałeś podwyżkę, niekoniecznie może oznaczać, że jesteś wynagradzany zgodnie z ilością i zakresem obowiązków, które pełnisz. Szef mógł chcieć zamknąć ci usta, byś nie domagał się konkretnej kwoty, z własnej inicjatywy minimalnie zwiększając twoje dochody. Jeśli jednak to niewielka podwyżka, to wciąż możesz twierdzić, że zarabiasz za mało...
Po czwarte... W przedsiębiorstwie, w którym pracujesz, bardzo często zmienia się zespół pracowników? Duża rotacja może świadczyć o tym, że zarobki w firmie są za niskie, co zmusza do poszukiwania lepszego miejsca do pracy.
Po piąte... W internecie spokojnie znajdziesz przeróżne statystyki i rankingi z informacjami ile powinny zarabiać osoby piastujące twoje stanowisko. Sprawdź je i jeśli okaże się, że zarabiasz za mało, to przedstaw je swojemu pracodawcy. Walcz o swoje!
Po szóste... Wiemy, że rozmowy o pieniądzach w pracy nie powinny mieć miejsce, ale możliwe że wiesz ile zarabiają twoi współpracownicy na analogicznych stanowiskach. Jeśli wasze doświadczenie jest podobne, a zarobki zupełnie inne, to warto rozważyć podjęcie stanowczych kroków w stronę zmiany tej sytuacji.
Po siódme... Firma z roku na rok rozbudowuje się i osiąga sukcesy finansowe. Wiesz, że jest coraz lepiej, a Twoi pracodawcy mogą pozwolić sobie na wiele – dzięki zyskom. Mimo to nie kwapią się, by zwiększyć wynagrodzenie osobom, które pracowały na ten sukces. To dobry czas na to, by odwiedzić ich gabinet i porozmawiać o podwyżce.