Wyszukaj spośród 2922 ofert pracy

Praca sezonowa w Szwecji

Królestwo Szwecji, zaliczane do państw skandynawskich, jest jednym z ciekawszych kierunków w poszukiwaniu pracy sezonowej za granicą.

Chociaż atrakcyjna, Szwecja nie jest jednym z popularniejszych miejsc emigracji zarobkowej. Straszy przede wszystkim wysokimi kosztami utrzymania. Osoba wyjeżdżająca za pracą musi sporo zainwestować w sam wyjazd i okres początkowy, kiedy jeszcze nie będzie miała wynagrodzenia do dyspozycji. Jednak, proporcjonalnie do utrzymania, zarobki są także wysokie.

Jak szukać?

Szukanie pracy w Szwecji najłatwiej podzielić na dwie gałęzie. I tak, mamy agencje pracy i poszukiwania na własną rękę. Pierwsza opcja najczęściej oznacza pomoc w zakwaterowaniu, a nawet organizację przejazdu, trzeba jednak pamiętać, że agencja liczy sobie marżę za pośrednictwo. Praca na własną rękę to większy zarobek, ale zabiera nam wszystkie przywileje dawane przez agencję i oznacza większe zaangażowanie w przygotowania. Zatrudnienia najlepiej szukać w internecie. Warto zajrzeć na stronę szwedzkiego Urzędu Pośrednictwa Pracy, gdzie zakładka pracy sezonowej jest bardzo bogata w ofertę. Dużo zależy od naszego zorganizowania i, nie oszukujmy się, szczęścia.

Kiedy i gdzie?

Wyjazd do Szwecji najlepiej sprawdzi się latem, chociaż jest ono krótkie - od połowy czerwca do początku września. Myśląc o zbiorach, warto znać podstawowy rozkład jazdy, czyli co i kiedy.

Miesiące dla truskawek to czerwiec i lipiec. Oprócz zbierania ich, praca najczęściej obejmuje rozkrzewianie sadzonek. Jest to zwyczajowo praca na akord. Sezon na jagody i moroszki to czas od drugiej połowy lipca. Jagody zbiera się na górskich zboczach, a moroszka owocuje na podmokłych terenach, głównie w pobliżu rzek i jezior. Borówki zbiera się dopiero pod koniec sierpnia, występują na wyrębach leśnych.

Oprócz rolnictwa pracę można dostać w hotelach, gdzie pracuje się w gastronomii, przy barze, czy jako osoba sprzątająca. Ciekawą możliwością jest także praca przy pielęgnacji lasów. Najczęstszym obowiązkiem jest tutaj sadzenie drzewek w szkółkach leśnych, ale pracodawcy mogą wymagać doświadczenia.

Dokumenty

Jeżeli wyjeżdżamy na okres poniżej trzech miesięcy, nie wymaga to od nas zalegalizowania. Przekraczając 90 dni w Szwecji musimy uzyskać pozwolenie na pobyt. Należy o tym pomyśleć jeszcze przed wyjazdem, ponieważ wniosek należy złożyć w Ambasadzie Szwecji w Warszawie lub Konsulacie Generalnym w Gdańsku. Istnieje możliwość przedłużenia wyjazdu już w trakcie przebywania w Szwecji. Idziemy wtedy do lokalnego oddziału Urzędu Migracji, gdzie do wniosku musimy dołączyć zaświadczenie od pracodawcy i dokument tożsamości.

Jako obywatele Unii Europejskiej możemy wyjechać do Szwecji bez żadnych pozwoleń. Przydatny jest jednak numer identyfikacji podatkowej (Personnummer), który jest warunkiem podjęcia pracy. Otrzymuje się go w lokalnym Urzędzie Skarbowym.

Komunikacja międzyludzka

Jedną z największych zalet pracy w Szwecji jest brak przymusu posługiwania się językiem lokalnym. Szwedzi świetnie znają angielski, zaczynając od szkolnych dzieciaków, a kończąc na starszych osobach. Język angielski jest wspólny dla wszystkich emigrantów, dlatego chociażby podstawowa jego znajomość gwarantuje dobrą komunikację prawie ze wszystkimi spotykanymi ludźmi.

Pod gołym niebem

Dla odważnych sezonowców pomocna może się okazać obowiązująca w Szwecji zasada Allemansrätt (Prawo Swobodnego Dostępu do Natury). Daje to możliwość rozbicia namiotu bez konieczności szukania kampingu. Musi to być jednak przynajmniej 100 metrów od najbliższych zabudowań. Biwak może trwać jedną dobę i wymaga od nas spokoju i dyskrecji. Jeżeli chcemy zostać dłużej, należy zapytać o taką możliwość właściciela terenu.

Komentarze

Dodaj nowy komentarz