Wyszukaj spośród 3895 ofert pracy

Ergonomia miejsca pracy. Dbaj o zdrowie!

Rezultatami niefortunnie zorganizowanego miejsca pracy są problemy z kręgosłupem i wzrokiem. Lista dolegliwości, które wywołuje siedzący tryb życia jest zresztą bardzo długa. Dlatego też odpowiednia ergonomia stanowiska pracy to niezwykle ważna kwestia – szkoda, że wciąż stosunkowo często lekceważona przez pracodawców.

Ergonomia pracy jest nauką zajmującą się dostosowaniem pracy do możliwości psychofizycznych człowieka. Dzięki niej zaoszczędzamy energię, wydajniej dbamy o swoje zdrowie, a także stan nastawienia psychicznego do wykonywanego zajęcia. Co za tym idzie minimalizujemy stres i napięcie emocjonalne,  wydłużamy sprawność umysłu i ciała oraz omijamy szerokim łukiem syndrom wypalenia zawodowego. W jaki sposób pracodawca może zadbać o twój komfort ergonomiczny?

Po pierwsze… Wszelkie najważniejsze sprzęty, z których korzystasz, powinny znajdować się w zasięgu twojego wzroku. Na biurku powinieneś mieć m.in. kalkulator, spinacz, długopisy, ołówki, zszywacz, a także wszystko to co jest ci potrzebne do codziennego użytku.

Po drugie… Zadbaj o prawidłowe ustawienie monitora. Najlepiej jeśli jest w odległości 50 – 75 centymetrów od oczu, tak aby kąt obserwacji ekranu wynosił 20 – 50° w dół od poziomej linii prowadzonej na wysokość oczu. Dzięki temu zabiegowi dasz odpocząć szyi, karkowi, a także oczom.

Po trzecie… Ręce. Stół, krzesło i podłokietniki powinny być na takiej wysokości, abyś mógł naturalnie położyć ręce i obsługiwać klawiaturę bez żadnego wyginania ich czy podkurczania. Dzięki temu odciążysz mięśnie, które napinają się, jeśli nie masz zapewnionych odpowiednich warunków do pracy.

Po czwarte… Twoje stopy będą odpoczywały, jeśli postawisz pod swoim biurkiem podnóżek – tak abyś mógł ustawić na nim swoje stopy płasko.

Po piąte – Całość w klamrę spina odpowiednie krzesło. Najważniejsze, aby było ci na nim wygodnie, a ty czuł się komfortowo. Powinno mieć regulację wysokości siedzenia, około 40-50 centymetrów od podłogi, regulację oparcia i jego pochylenia, a także podłokietniki. Siedzenie na zwykłym krześle to wołanie o problemy z kręgosłupem – nie pozwalaj na to. Nieprzestrzeganie norm BHP może wiązać się z ewentualnymi roszczeniami finansowymi względem pracodawców, dlatego i im powinno zależeć na tym, aby ich pracownicy mieli godne, zgodne z przepisami warunki wykonywania zawodu.

Po szóste – Co kilka minut powinieneś wstać od biurka i rozprostować kości. Rozluźnij mięśnie - zrób kilka skłonów, wyrzuć w górę dłonie, poruszaj biodrami, zatocz kolistymi ruchami głową. Nie lekceważ działań, które mogą poprawić twoje samopoczucie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

Po siódme – Pracodawca powinien zadbać o odpowiednie naświetlenie pomieszczeń, a także o to, by panowała w nim temperatura pokojowa – nie niższa niż 18 stopni.

Po ósme – Na każdego pracownika powinno przypadać 13 metrów kwadratowych wolnej przestrzeni oraz co najmniej  dwa metry kwadratowe wolnej powierzchni podłogi.

Komentarze

Dodaj nowy komentarz