Wyszukaj spośród 3975 ofert pracy
Najnowszy raport ADP „The Workforce View in Europe 2017” przynosi kolejne dobre informacje dla Polaków. Znaleźliśmy się na podium krajów z najwyższym poziomem zadowolenia z pracy.
W badaniu wzięło udział blisko dziesięć tysięcy aktywnych zawodowo osób z ośmiu europejskich krajów. Respondentami byli obywatelami Polski, Szwajcarii, Włoch, Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Hiszpanii. Odpowiadali oni na pytania w lipcu 2016 roku.
Najwyższy poziom zadowolenia panuje aktualnie w Holandii i kształtuje się na poziomie 76%. Następnie są Polacy z 74% oraz Szwajcarzy – 73%. Kolejno, co zaskakujące zważywszy na stosunkowo wysoki poziom stopy bezrobocia, czyli 18,9%, są Hiszpanie – 71%. Odpowiedzi Francuzów, Niemców i Brytyjczyków były do siebie podobne – 68%.
Zaskakuje również fakt, iż mimo że Polacy są w ścisłej czołówce obywateli krajów najbardziej zadowolonych ze swojej pracy, to jednocześnie aż 86% respondentów byłaby gotowa podjąć pracę za granicą. Można przypuszczać więc, że nie narzekamy, lecz cieszymy się z tego co mamy, kiedy jednak pojawiłaby się szansa na poprawę swojego dobrobytu, to nie mielibyśmy problemu, by podjąć decyzję o tak istotnej zmianie w życiu. Jak więc mają się te statystyki do stereotypu wiecznie sfrustrowanego Polaka? A może to już przeszłość, a my dobrnęliśmy w swojej mentalności do gwałtownej zmiany?
Ponadto jesteśmy liderami w klasyfikacji krajów najbardziej optymistycznie spoglądających na przyszłość rynku pracy. Aż 84% Polaków jest dobrej myśli. Trudno, aby to dziwiło – mamy najniższą stopę bezrobocia od 25 lat. Najsłabiej pod tym względem jest we Francji – tylko 71% osób bez lęku spogląda na swoją zawodową przyszłość.
Czym młodsze pokolenie, tym większy optymizm w materii śmiałego spoglądania w przyszłość. 85% badanych w wieku 16-24 lata deklaruje, że nie ma względem niej obaw. Analogicznie do grupy wiekowej 55+. Tutaj już tylko 72% jest optymistycznie nastawionych do przyszłości. Wynik ogółu respondentów to 78%.
Branża informatyki i telekomunikacji to 85% pozytywnie nastawionych odnośnie przyszłości i pierwsze miejsce w europejskiej klasyfikacji. W tej branży pracują także osoby, które są obecnie najbardziej zadowoleni ze swoich prac. W Polsce w czołówce znalazło się także budownictwo i architektury. Najgorzej jest wśród pracowników pracujących w kulturze i sztuce – 71%. Jest to bezpośrednio związane ze spodziewanym poziomem zarobków i potrzebowaniem rynkowym na tego typu pracobiorców. Aktualnie najgorzej jest w branży osób zatrudnionych w handlu, gastronomii i branży rozrywkowej.
Źródło informacji: ADP
Znalazłem się w tych 74% zadowolonych. Pracuję w FastTony gdzie mogę realizować swoje ambicje. Praca ciekawa i pełna nowych wyzwań. Szef dbający o pracownika i potrafiący docenić włożony wysiłek. Czego chcieć więcej?