Wyszukaj spośród 3589 ofert pracy
Słysząc o Holandii widzimy nieduże europejskie państwo, całe w tulipanach i wiatrakach, gdzie ludzie poruszają się tylko na rowerach, chodzą w chodakach i jedzą ser. Nic bardziej mylnego. Ten nowoczesny, błyskawicznie rozwijający się kraj od lat jest świetnym kierunkiem zarobkowym dla naszych rodaków.
Chcąc wyjechać do Holandii do pracy, nieważne na jak długi okres, warto zapoznać się w obyczajami tego państwa. Mała wizyta z nosem w poradnikach może sprawić, że aklimatyzacja będzie szybsza i przyjemniejsza. Holandia jest gęsto zaludniona, jej spora część leży poniżej poziomu morza, a społeczeństwo jest wielonarodowościowe. Szeroko rozumiana tolerancja jest niezbędna przed wizytą w tym kolorowym kraju.
Szukanie pracy
Najłatwiej szukać pracy przed internet. Wyjazd do Holandii bez pewnego zatrudnienia jest niebezpieczny i nieopłacalny. Należy dokładnie przyjrzeć się warunkom umowy i wszystkim wymaganiom przyszłego pracodawcy. Łatwo złapać się na mały podpunkt o dodatkowych kosztach w razie zerwania umowy czy wcześniejszego powrotu do domu. Pracodawca nie ma prawa pobierać od nas dodatkowych opłat.
Praca przez agencję jest łatwiejsza, ponieważ nie musimy przejmować się większością formalności i szukaniem zakwaterowania. Trzeba być jednak zawsze przygotowanym na wszelkie ewentualności. Mogą to być studenckie warunki mieszkania, w przeludnionych pokojach, z wieczną imprezą w tle. Godziny pracy mogą być bardzo niestabilne, tygodnie wypchane obowiązkami po brzegi.
Najczęściej poszukiwane
Zawody w których najchętniej zatrudniają w Holandii, to czysto techniczne zajęcia. Osoby z wykształceniem technicznym, czyli fachowcy, znajdą pracę najszybciej. Tak samo pracobiorcy do pracy fizycznej, produkcyjnej czy zbiorach warzyw, owoców i kwiatów. Do listy można dopisać kucharzy, kelnerów, specjalistów od IT oraz sprzątaczy i opiekunów.
Dokumenty i formalności
Polski obywatel nie potrzebuje pozwolenia na pracę i pobyt w Holandii. Nie ma także obowiązku posiadania zakwaterowania. Potrzebne dokumenty to aktualny dowód tożsamości, czyli paszport, albo dowód osobisty oraz numer BSN lub SOFI. BNS jest to numer otrzymywany w holenderskim urzędzie miasta, ale dopiero po zameldowaniu. Służy do ewidencji podatnika, a w urzędach pełni rolę identyfikacji. Numer SOFI wyrabia się w przypadku pracy tymczasowej, a wniosek składa w Urzędzie Skarbowym. W przypadku uzyskania obu numerów może pomóc nam agencja pracy, w której jesteśmy zatrudnieni.
W przypadku pobytu w Holandii dłuższego niż trzy miesiące należy udać się do Urzędu Imigracji i Naturalizacji, gdzie zostaniemy zarejestrowani jako osoby przebywające w kraju w związku z pracą. Rejestracja IND daje dodatkowe korzyści, dlatego można o niej pomyśleć nawet gdy zostajemy w Holandii krócej niż trzy miesiąc. Możemy otrzymać stypendium, zasiłek socjalny, a także prawo do otworzenia rachunku bankowego.
Pracując lub mieszkając w Holandii masz obowiązek posiadania polisy ubezpieczeniowej kosztów leczenia. W zależności od firmy ubezpieczeniowej jest to koszt około 80-100 euro. Ubezpieczenie nie dotyczy opieki stomatologicznej, na to potrzebne jest dodatkowe świadczenie.
Zarobki
Polacy otrzymują taką samą płacę minimalną jak Holendrzy. Jest ona uzależniona od wieku pracownika, gdzie wzrasta od 3,74 euro dla 18-latków do 8,22 euro dla 23-latków i starszych. Płaca minimalna wyliczana jest w stosunku do pełnego tygodnia pracy, czyli 36-40 godzin. Maksymalna długość dnia pracy to 12 godzin, a w tygodniu 60 godzin. Nadgodziny oznaczają większe opodatkowanie i rzadko opłaca się pracować więcej, ponieważ możemy zarobić mniej. Każdy pracownik ma prawo do dodatku wakacyjnego w postaci 8% wynagrodzenia rocznego.
Wyższe zarobki najczęściej powiązane są z wyższym wykształceniem oraz znajomością języka niderlandzkiego, czyli urzędowego, a także języka angielskiego.