Wyszukaj spośród 2898 ofert pracy

Znaczne ułatwienia dla operatorów maszyn budowlanych!

Mamy dobre informacje dla operatorów maszyn budowlanych. PAP poinformowało, iż od 1 kwietnia tego roku wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia ministra gospodarki w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych. Na mocy ustaleń m.in. zredukowane zostaną obowiązki szkoleniowe dla operatorów maszyn budowlanych. Ułatwi to dostęp do zawodu dla wielu osób aspirujących do tej pracy, a także zmniejszy koszty ponoszone przez pracodawców i pracowników.

Nowelizacja jest częścią pakietu ułatwień dla przedsiębiorców #100zmianDlaFirm. Według wiceministra rozwoju Mariusza Haładyja po wejściu w życie nowych przepisów liczba osób, która każdego roku musiała uzyskiwać stosowne uprawnienia, zmniejszy się o około 9 tysięcy. Będzie to też potężna oszczędność czasu, do tej pory przeznaczona na szkolenia i kursy. Minister Haładyj uważa, że może to być nawet 600 tysięcy godzin w skali roku.       

Zmiany zostały wprowadzone, ponieważ resort uznał, iż wiele działań związanych z doszkalaniem nie jest koniecznych. Obsługa prostych maszyn ma zostać udostępniona bez obowiązkowych kursów. Wystarczą ogólne obowiązki kodeksu pracy, które nakładają na pracodawcę obowiązek przeszkolenia pracownika.                                             

Obecnie wiele urządzeń podzielonych jest na klasy, co sprawia iż do obsługi maszyn zazwyczaj potrzeba 2-3 ukończonych kursów. Po wejściu w życie nowelizacji nie będzie wymagane odbycie czasochłonnego i kosztownego szkolenia przy 24 maszyn z 56 funkcjonujących na rynku pracy. Będą to m.in.: zagęszczarki, ubijarki mechaniczne, betoniarki, koparki drenarskie, samojezdne malowarki znaków na jezdni czy wózki platformowe o napędzie akumulatorowym i spalinowym.     

Nowelizacja to także usprawnienia dotyczące działań związanych z obsługą maszyn, na które wciąż będzie potrzeba zezwoleń. Zmniejszy się liczba klas uprawnień, a w przypadku choćby osób z uprawnieniami na koparki-ładowarki zyskają oni możliwość obsługi także małych ładowarek i koparek – do tej pory było to niemożliwe. Podobnie będzie jeszcze przy kilku innych maszynach budowlanych. Te działania spowodują, iż dla operatorów maszyn budowlanych rynek będzie bardziej otwarty, a także cały proces spowoduje sporą oszczędność finansową – zarówno dla pracodawców, jak i pracobiorców.

Komentarze

Dodaj nowy komentarz