Wyszukaj spośród 3895 ofert pracy
Wraz z nadejściem zimy zakres obowiązków pracodawcy zwiększa się. Ciąży na nim odpowiedzialność zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków pracy, czego niewykonanie może skutkować srogimi karami.
Za okres zimowy uważa się czas od 1 listopada do 31 marca. Wtedy na pracodawcę nakładane są dodatkowe obowiązki, które pomagają pracownikom godnie pracować i dbać o swoje zdrowie.
Ciepło w pomieszczeniach
Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 września 1997 roku pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia w pomieszczeniach temperatury odpowiedniej do wykonywanej pracy. Nie może być ona niższa niż 14 stopni Celsjusza, a przypadku wykonywania lekkich prac fizycznych niż 18 stopni Celsjusza. Wyjątek stanowią względy technologiczne, które mogą wymagać niższych temperatur.
Odzież ochronna
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy art. 237(7) ust.1, pracodawca jest zobowiązany do dostarczenia pracownikowi nieodpłatnych odzieży i obuwia roboczego w dwóch przypadkach. Pierwszy jest wtedy, gdy odzież pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu, a drugi, kiedy wpływ na dobór odzieży ochronnej mają wymagania technologiczne, sanitarne lub przepisy BHP. W zimie pracownik powinien otrzymać odzież ciepłochłonną, która oprócz zabezpieczenia przed uszkodzeniami ciała będzie chronić także przed szkodliwym wpływem niskich temperatur, opadów i wiatru. Mowa tutaj o odzieży ochronnej, nakryciach głowy, środkach ochrony kończyn górnych i dolnych.
Posiłki i napoje regenerujące
W szczególnie uciążliwych warunkach pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom odpowiednie napoje i posiłki. Posiłki powinny być wydawane w czasie regulaminowych przerw, co 3-4 godziny. Napoje powinny mieć temperaturę dostosowaną do warunków wykonywania pracy i być dostępne dla pracowników przez cały czas trwania pracy.
Schronienie
Dla pracowników pracujących w niskich temperaturach na otwartej przestrzeni pracodawca powinien przygotować pomieszczenie ochronne. W tym miejscu pracownicy mogą się schronić, ogrzać, ale też zmienić odzież ochronną i przygotować do pracy. Pomieszczenie takie powinno być w możliwie najbliższym miejscu w stosunku do stanowiska pracy.
Konsekwencje
Zasady BHP stosowane przy pracach w warunkach zimowych obowiązują zarówno pracowników zatrudnionych na stałe, jak i tych z umowami tymczasowymi, tak samo z pracownikami zatrudnionymi na podstawie stosunku pracy i umów cywilnoprawnych. W przypadku warunków zagrażających zdrowiu i życiu albo gdy wykonywana praca jest niebezpieczna dla innych osób, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy art. 210, pracownik ma prawo odmówić wykonania pracy. Sam pracodawca, który nie dopełnia swoich obowiązków, może dostać karę grzywny wysoką nawet do 30 tysięcy złotych.