Wyszukaj spośród 5037 ofert pracy

Praca sezonowa we Francji

Francja jest kolejnym państwem, gdzie Polacy coraz chętniej wyjeżdżają w poszukiwaniu pracy sezonowej. Uważana za jedno z najpotężniejszych państw świata, zachęca bogatą kulturą, wspaniałymi zabytkami, ale także ciekawym usytuowaniu na mapie Europy.

Wyjeżdżając do Francji jako pracownik tymczasowy, czyli zatrudniony przez polską agencję pracy, ma się prostą sytuację. Kontakt z francuskimi instytucjami może być bardzo ograniczony, a znajomość przepisów prawnych wystarczy nam tylko w podstawowym zakresie. Trzeba jednak pamiętać, że wyjazd do obcego państwa wymaga od nas zapoznania się z tamtejszymi zasadami i ważnymi informacjami. Przygotowany i sprawdzony wyjazd jest zawsze bezpieczniejszy i bardziej opłacalny.

Polacy, jako obywatele Unii Europejskiej, nie potrzebują żadnych pozwoleń na pracę we Francji.

Jak szukać?

Internet. Najlepsze są strony francuskojęzyczne. Oprócz znajomości języka można pomóc sobie translatorami internetowymi. Dobrze przeszukane zasoby sieci pozwolą na znalezienie wielu ofert i przebieranie w nich, jeżeli zabierzemy się do tego odpowiednio wcześnie.

Agencje pracy. Warto skupić się na sprawdzonych przez znajomych agencjach, w ochronie własnych interesów i zdrowia, chociażby psychicznego. Przed związaniem się z taką agencją zapoznaj się z pobieraną przez nich prowizją.

Osobiście. Znając sezonowe prace w poszczególnych regionach można wybrać się tam osobiście i szukać pracy bezpośrednio u pracodawców.

Co można robić?

Jest wiele możliwości, najłatwiej znaleźć pacę w rolnictwie i to na tym dziale dziś się skupimy. Dzieląc Francję, w regionie Orange można zatrudnić się przy zbiorach oliwek i mandarynek, region Perpingan to czereśnie i wiśnie, w regionie Dax zbiera się szparagi, a w regionie Montauban jabłka. Winobranie, czy wedle upodobań, zbiory winogrona, są popularnie w kilku regionach, m.in. Szampania, Dolina Loary, Alzacja i Rejon Bordeaux. Warto pamiętać, że umowa o winobranie we Francji ma specjalne zasady i różni się stawką.

Język

Nie musisz znać języka francuskiego. To ważne, ale wiadomo, znajomość języka zawsze pomaga i sprawi, że pracodawca patrzy na nas przychylniej. Istnieje stereotyp, że Francuzi nie rozmawiają po angielsku i jest w tym trochę prawdy, ale nie ze względu na brak znajomości języka, ale niechęć w porozumiewaniu się nim. Zazwyczaj potrafią go na poziomie komunikatywnym. Szukając pracy we Francji warto znać język hiszpański, jest tam popularniejszy od angielskiego.

Transport

Koszty przemieszczania się po Francji są dość wysokie. Opłacalne jest jeżdżenie samochodem, najlepiej większą grupą, żeby rozkładać koszty. Pracując u plantatorów można mieć zapewnione wyżywienie i zakwaterowanie, także odpada codzienne dojeżdżanie do pracy.

Formalności

Francuską umowę o pracę pracownika sezonowego sporządza się na piśmie i nie może być ona zawarta na okres dłuższy niż 9 miesięcy.

Dokumenty jakie powinno się przy sobie mieć, wyjeżdżać do pracy sezonowej, to dowód osobisty/paszport, dane do konta bankowego oraz odpis aktu urodzenia.

Obowiązująca stawka to najniższa krajowa.

Tygodniowy czas pracy to 35h, a dzień pracy nie może przekraczać 10 godzin. Pracownik sezonowy, jeśli taka jest jego wola, ma wydłużony czas pracy i pracuje w tygodniu nawet do 44-48 godzin.

Obowiązuje dodatek za niewykorzystany urlop, który stanowi 10% od zarobionej kwoty.

Komentarze

Dodaj nowy komentarz