Wyszukaj spośród 5037 ofert pracy

Wpadłaś w "lepką podłogę"?

Zajmujesz się sprzątaniem pomieszczeń biurowych w bardzo dużej firmie. Pracujesz pięć dni w tygodniu, sześć godzin dziennie. Zarabiasz niewiele, ale swoje zadania wykonujesz zawsze sumiennie i pracodawca jest z ciebie zadowolony. Jednocześnie jesteś matką trójki dzieci, której opieka nad potomstwem zajmuje całą dalszą część dnia.

 

Pragnęłabyś zmienić swoją sytuację zawodową, ponieważ jesteś inteligentną, szybko uczącą się osobą. Uważasz, iż zasługujesz na większe zarobki i lepsze stanowisko. Tymczasem aby mieć szansę na inną pracę, musiałabyś zainwestować w kursy doszkalające, które spowodują, iż twoje kwalifikacje wzrosną. Nie jest to jednak możliwe, mając dzień zajęty od rana do nocy. By więc zdobyć nowe kompetetencje należałoby porzucić aktualną pracę i poświęcić czas na zdobywanie umiejętności. To jest jednak niemożliwe w sytuacji, kiedy bieżący dopływ pieniędzy potrzebny jest, by móc utrzymać swoją rodzinę. To powoduje, iż nie zmieniasz nic, porzucając marzenia o lepszej posadzie. Wiążąc się na całe życie z pracą niższego szczebla. Wbrew zdolnościom, potencjałowi, chęci.

 

Tego typu błędne koło nazywane jest pojęciem "lepkiej podłogi". Innymi słowy jest to dyskryminacja kobiet na rynku pracy, odnosząca się do braku możliwości awansu ze stanowisk niższego statusu. Także sytuacja tkwienia w jednym miejscu zatrudnienia, ponieważ nie ma realnych alternatyw, mogacych zmienić ten stan rzeczy. Będąc na stałe "przyklejonym" do jednego stanowiska i tym samym rezygnując o rozwoju zawodowym. Taki proces wiąże się najczęściej z posadami mocno sfeminizowanymi, w których głównie pracują kobiety. Jak chociażby krawcowa, sprzątaczka, przedszkolanka, kosmetyczka.

 

Ratunkiem w takich sytuacjach powinna być pomoc partnera. Kursy doszkalające nie trwają wiecznie i z dobrze zbilansowanym budżetem, nawet chwilowo opierając się na zarobkach męża, można przetrzymać ten trudniejszy czas, aby móc za jakiś czas cieszyć się nową, lepszą pracą. Każda zmiana wymaga samozaparcia, dużej wewnętrznej motywacji i zgody na gorsze chwile. Wtedy wsparcie bliskich może okazać się nieocenione. Nagrodą powinna być zmiana statusu życiowego i nieograniczony rozwój zawodowy. Najtrudniejszy jest pierwszy krok, który przypominać może wędrowanie pod potężną skarpę. Na szczycie czekają już jednak piękne widoki. Widoki na lepszą przyszłość.

Komentarze

Dodaj nowy komentarz