Wyszukaj spośród 3817 ofert pracy
Obstawiamy, że najprawdpodobniej zderzyłeś się już z terminem "szklanego sufitu", ale możliwe, iż nie jesteś do końca pewnym co ono oznacza.
Otóż szklany sufit występuje w momencie, kiedy dana osoba pnie się po szczeblach kariery coraz wyżej i wyżej, rozwijając się i awansując na bardziej intratne stanowiska, aż dochodzi do punktu, w którym dotyka niewidocznego, szklanego sufitu, który nie pozwala jej przesunąć się w hierarchii zawodowej na jeszcze lepsze miejsce.
Pojęcie stosowane jest odnośnie wszelkich grup zawodowych, jednakże zwyczajowo przyjęło się, iż głównie dotyczy dyskryminowanych na rynku pracy kobiet. Może odnosić się do sytuacji, kiedy wykształcona, doświadczona zawodowo osoba, która wydaje się spełniać wszystkie kryteria wymagane do pełnienia danej funkcji, nie otrzymuje spodziewanego awansu. Mowa tu więc o dyskryminacji ze względu na płeć i jest zjawiskiem spotykanym na całym świecie, gdzie kobiet pełniących kierownicze stanowiska jest o wiele mniej niż mężczyzn. Mimo identycznego doświadczenia i zdobytych kwalifikacji. Co zastanawiające, kobiety często dyskryminują się wzajemnie, obdarzajac kredytem zaufania mężczyzn.
Szklany sufit niekoniecznie odnosi się wyłącznie do braku otrzymywania szans na awans zawodowy. To także zjawisko otrzymywania pensji niższych niż mężczyźni na analogicznych stanowiskach lub określenia bardziej rozbudowanych kryteriów od mężczyzn, które musi spełnić kobieta, aby dostać awans. Najczęściej wiąże się to ze stereotypami, w których kobieta oceniana jest jako gorszy pracownik, który nie powinien pełnić najbardziej intrantnych stanowisk, ponieważ nie będzie w stanie sobie z nimi poradzić. W naszej kulturze mężczyzna funkcjonuje jako silniejsza jednostka, mająca więcej predyspozycji do kierownicznych, menedżerskich stanowisk. Mimo że wydaje się, iż społeczeństwo rozwija się na polu intelektualnym i kulturowym, a stereotypów jest coraz mniej, to pojawiające się rokrocznie badania przekonują, iż szklany sufit wciąż ma bardzo mocne fundamenty.