Wyszukaj spośród 5037 ofert pracy

7 symptomów, że rozmowa o pracę idzie po naszej myśli

Po zakończeniu rozmowy kwalifikacyjnej często zastanawiamy się jak wypadliśmy i czy nasza kandydatura może okazać się najlepsza. Nie sposób porównać siebie do innych osób, z którymi nie miało się do czynienia, możemy jednak, dokładnie obserwując reakcje pracodawcy, ocenić czy mamy szanse dostać się do kolejnego etapu rekrutacji.

 

Po pierwsze… Mowa niewerbalna. Otwarta postawa rekrutera, uśmiech, kontakt wzrokowy, reakcje świadczące o tym, że jesteśmy dokładni słuchani, to bardzo dobre symptomy. Świadczą o tym, że nie znudziliśmy się ani nie zniechęciliśmy pracodawcę do swojej osoby, zaś ta rozmowa przebiega pomyślnie.

 

Po drugie… Jeśli rekruterowi zależy na danym kandydacie, to na pewno nie poświęci mu zaledwie kilku minut. Taka rozmowa będzie trwała od 30 minut do jednej godziny. Krótsza rozmowa najprawdopodobniej będzie świadczyć o tym, że nie wzbudziliśmy jego zainteresowania i nie widzi sensu jej kontynuacji. Chyba, że nie mamy żadnego doświadczenia i ma to być nasza pierwsza praca w życiu. Wtedy krótsza rozmowa jest w pełni zrozumiała.

 

Po trzecie… Weź za dobrą monetę pytania czy uczestniczysz jeszcze w innych rekrutacjach. To znak, że zaprezentowałeś się na tyle dobrze, że rekruter najpewniej będzie chciał ubiec konkurencję. To może usprawnić etap selekcji i tym samym szybciej zaproponuje ci zatrudnienie.

 

Po czwarte… Żaden rekruter nie będzie wychwalał swojej firmy i opowiadał o dodatkowych benefitach, jeśli nie ma poważnych planów względem potencjalnego pracownika. Jeśli więc podczas rozmowy tak się właśnie zacznie dziać, to na pewno masz duże szansę na otrzymanie zaproszenia do kolejnego etapu rekrutacji lub od razu dostaniesz propozycję pracy.

 

Po piąte…  Tak samo potraktuj sytuacje, kiedy rekruter zaczyna szczegółowo opowiadać o projektach realizowanych w pracy, roli, jaką ty byś pełnił, jakimi technikami i za pomocą jakich programów. To solidny znak, że potrafiliśmy wzbudzić zainteresowanie swoją kandydaturą.

 

Po szóste… Dodatkowe pytania, po których możemy poczuć się spokojniejsi – kiedy kończy się panu okres wypowiedzenia u aktualnego pracodawcy? Czy są szanse na jej skrócenie? Kiedy może pani podjąć pracę?

 

Po siódme… Jeśli w trakcie rozmowy rekruter poprosi o uczestnictwo w rozmowie innego pracownika firmy, to bardzo możliwe, że jest tobą mocno zainteresowany, ale chciałby, aby przyjrzał się twojej osobie ktoś jeszcze.. Możliwe, że  to twój przyszły zwierzchnik. Taka sytuacja, wbrew pozorom, zdarza się bardzo często.

Komentarze

Dodaj nowy komentarz