Wyszukaj spośród 25977 ofert pracy

10 zawodów dla miłośników książek

Uwielbiasz czytać książki  i nie wyobrażasz sobie życia bez nich? Połykanie kolejnych lektur to dla ciebie niewysłowiona przyjemność? Nie martw się, jest szansa, że możesz połączyć swoją pasję z zatrudnieniem.

Rynek pracy dla miłośników książek nie jest zbyt rozbudowany, ale przy odpowiednim przygotowaniu do niego, możesz znaleźć pracę swoich marzeń.

Po pierwsze… Specjalista ds. marketingu w wydawnictwie

Jeśli jesteś kreatywny, dobrze czujesz się w miękkim HR, a także sprawnie posługujesz się językiem polskim, zarówno na piśmie, jak i w mowie, to może być to idealna praca dla ciebie. W tym zawodzie odpowiada się za to, aby wydana już książka dobrze się sprzedała. Analizujesz więc rynek, sporządzasz strategię biznesową, porównujesz między sobą konkurencyjne książki, organizujesz spotkania autorskie i prowadzisz wszelkie inne działania promocyjne.

Po drugie… Recenzent

Osoba zajmująca się tworzeniem tekstów omawiających do książek, prasy oraz na strony internetowe.  Często prowadzi swoje stałe rubryki cykliczne, wyrabiając tym samym markę nie tylko miejscu swojej pracy, ale i swojej własnej osobie. Wymaganymi cechami w tej pracy jest dokładność, pracowitość, cięty język, bardzo dobra znajomość literatury, w tym kontekstów oraz uwarunkowań historycznych i kulturowych, a także lekkie jak piórko… pióro.

Po trzecie… Księgarz

Zajęcie idealne dla smakoszy literatury. Co ważne, często nie jest wymagane wykształcenie związane z bibliotekoznawstwem. Wystarczy doskonale orientować się zarówno w nowościach wydawniczych, a także w literaturze minionych lat. Czytelnicy nagminnie proszą o fachową pomoc, więc jest to wymóg bardzo istotny.

Po czwarte… Pisarz

Zawód, którzy najczęściej wiąże się z niewielkimi zarobkami. Chyba, że tworzy się bestsellery, które sprzedają się jak świeże bułeczki. Najczęściej jednak osoby piszące traktują to jako zajęcie dodatkowe. Bardzo czasochłonne, ponieważ nierzadko wiąże się nie tylko z lekkim piórem i dyscypliną, ale i wielogodzinną pracą nad zdobyciem źródeł, poznaniem realiów czy dotarciem do osób, których wizerunki mają być wykorzystane w publikacji.

Po piąte… Bibliotekarz

Nie próbuj nawet myśleć, że to praca, która polega wyłącznie na przyjmowaniu książek i ich wypożyczaniu. W mniejszych ośrodkach taka osoba często organizuje wiele wydarzeń kulturalnych, musi więc być dobrym organizatorem – pod każdym względem. Trzeba też doskonale orientować się we wszystkich książkach, ponieważ wiele osób zadaje odnośnie nich mnóstwo pytań. Bibliotekarz więc pełni rolę encyklopedii. W tej pracy trzeba też katalogować, prowadzić inwentarze czy przeprowadzać skontrum.

Po szóste… Korektor

Osoba odpowiedzialna za nanoszenie poprawek w tekście. Zazwyczaj przede wszystkim pod względem gramatycznym i składniowym, choć zdarzają się także korektorzy merytoryczni. Praca przede wszystkim dla filologów, którzy mają tu doskonałe okoliczności do wykorzystania umiejętności wyniesionych na studiach.

Po siódme… Tłumacz

Wymagająca fucha. Potrzebna jest świetna znajomość języka obcego, umiejętności pisarskie, spora dawka empatii, wielka inteligencja, dokładność i zdolność właściwego przełożenia tekstu z jednego języka na drugi.

Po ósme…Antykwariusz

Praca polegająca na pozyskiwaniu książek, a następnie sprzedawaniu ich za wyższą cenę, niż się je uzyskało. Zazwyczaj dotyczy starszych publikacji, choć zdarzają się i nowe, kiedy ktoś zdecyduje się pozbyć jakiejś pozycji.

Po dziewiąte… Copywritter

Osoba, której zadaniem jest pisanie tekstów reklamowych, prasowych, telewizyjnych i radiowych. Często nie jest to tylko dziennikarz, ale osoba, który łączy pracę dziennikarską z umiejętnościami marketingowymi. W zależności od miejsca zatrudnienia może także odpowiadać za treść ulotek, ogłoszeń, scenariuszy czy spotów. Współuczestniczy w całym projekcie twórczym, niejednokrotnie współpracując z grafikami czy dyrektorami artystycznymi.

 

Po dziesiąte… Ghost writer

Twórca biografii zleceniodawców. Najczęściej osób znanych lub takich, których zwyczajnie na to stać, a ich marzeniem jest posiadać publikację podsumowującą swoje życie czy dany etap. Zazwyczaj biografie tworzy się przez kilka miesięcy, więc wynagrodzenie sięga często powyżej kilkunastu tysięcy złotych.

 

To nie wszystko. Praca związana z tworzeniem samej książki również może być interesująca dla osób, dla których literatura jest bliska sercu. Wtedy warto zastanowić się nad pracą introligatora czy ilustratora.

Komentarze

Dodaj nowy komentarz