Wyszukaj spośród 5037 ofert pracy

11 sposobów na to jak stać się lubianym w pracy

W pracy spędzamy 1/3 swojego życia. Szkoda, by były to trudne chwile, jeśli miałoby się tak dziać przez fakt, że masz problem z nawiązywaniem sympatycznych relacji z innymi ludźmi. Co zrobić, by być lubianym? Na takie kłopoty jesteśmy my, już pomagamy!

 

Po pierwsze… Przyznawaj się do błędów. Każdy ma do nich prawo, spokojnie. Jeśli jednak będziesz szedł w zaparte, ukrywał swoje potknięcia lub, co najgorsze, obarczał nimi innych ludzi, to nie licz, że będziesz odbierany w pracy jako sympatyczna, wartościowa osoba. Nie idź tą drogą!

 

Po drugie… Jeśli masz silny, dominujący charakter, to jest prawdopodobne, że nawet nieświadomie możesz wykorzystywać innych. Trudno jest odmówić komuś takiemu prośby, a czasem wiążą się one z tym, że ktoś może wykonać czynnośc, która leży w twoich kompetencjach. Zastanów się więc czy nie obarczasz innych swoją pracą i  jeśli tak jest, to zdecydowanie zaprzestań temu.

 

Po trzecie… Asertywność to dobra, pozytywna cecha. Nie obawiaj się wyrażać swojej opinii i odmawiać, jeśli ktoś przekroczy twoją strefę komfortu. Jesteś dorosły, nie łam się, tylko daj się poznać ze strony swojej osobowości i wyznawanych wartości.

 

Po czwarte… to banalne, ale bądź miły i życzliwy. Uśmiechaj się do innych, odpowiadaj uprzejmie na pytania, żartuj i staraj się być pozytywnie nastawiony do otoczenia. Ludzie chcą otaczać się takimi osobami, ponieważ wtedy sami nabierają energii i przyjemniej wtedy pełni się swoje obowiązki.

 

Po piąte… Jeśli kogoś gonią terminy i poprosi cię, abyś w pierwszej kolejności zajął się jego zgłoszeniem, to na pewno doceni, jeśli potraktujesz je priorytetowo. Jasne, są różne sytuacje, ale jeśli masz taką  możliwość, to bądź w porządku i pomóż. Ktoś powierzył ci tajemnice? Zachowaj ją dla siebie. Skończyła się woda i trzeba ją przynieść z innego pomieszczenia? Jeśli jesteś mężczyzną, to nie pozwól, by targała ją kobieta.

 

Po szóste… Słuchaj innych. Nie koncentruj się tyko na swoim własnym paplaniu. Inni też mają na pewno wiele do powiedzenia, a rola notorycznych słuchaczy może im nie odpowiadać. Zainteresuj się ich życiem, daj im dojść do słowa, nie przerywaj w połowie zdania. Nie plotkuj!

 

Po siódme… Uczciwie i wprost stawiaj wszelkie sprawy. Jeśli masz zły humor i wiesz, że możesz być nieprzyjemny dla innych, to uprzedź o tym i poproś o zrozumienie. To zdecydowanie lepsze, niż gdyby mieli zastanawiać się co ci się stało i czy któreś z nich zrobiło coś złego.

 

Po ósme… Nie ty jesteś od oceny swoich współpracowników. Od tego jest szef. Nie donoś, nie krytykuj, zachowaj w tej kwestii dużą powściągliwość. Karma wraca.

 

Po dziewiąte… Nikt nie lubi być krytykowanym, ale jeśli koś ma racje, to nie upieraj się przy swoim i nie obrażaj. Krytyka od przełożonego powinna stać się mobilizująca, chyba, że masz do czynienia z kimś kto robi to nagminnie. Staraj się jednak wyciągać wnioski i nie powtarzać swoich błędów.

 

Po dziesiąte… Zyskasz sympatię innych, jeśli nie będziesz tworzyć koalicji i szukać swojego zespołu, tylko wszystkich będziesz traktował równie dobrze. Grupy wzajemnego wsparcia i opowiadanie się po jednej stronie konfliktu, nie będzie dla ciebie korzystne. Bądź obiektywny, inaczej w pewnym momencie przynależność do któregoś z obozów może stać się dla ciebie uciążliwa.

 

Po jedenaste… „Podwładny powinien przed obliczem przełożonego mieć wygląd lichy i durnowaty tak, aby swoim pojmowaniem istoty rzeczy przełożonego nie peszyć.” Ukaz Cara Rosji Piotra I z 9 grudnia 1708 roku.

 

Oczywiści ostatni punkt to żart z naszej strony! ;)

Komentarze

Dodaj nowy komentarz