Wyszukaj spośród 25977 ofert pracy

Jak z klasą pożegnać się z pracą?

Jest wiele czynników, które wpływają na to, że na pewnym etapie zawodowej kariery decydujemy się na rozstanie ze swoim aktualnym miejscem pracy. Najczęsciej są to zbyt niskie zarobki, niekomfortowe warunki pracy oraz brak możliwości rozwoju.

Jak jednak pożegnać się z pracodawcą, który w nas zainwestował, nie spodziewa się zakończenia współpracy i którego zwyczajnie darzy się sympatią? Z klasą, oczywiście!

 

Po pierwsze... W żadnym wypadku nie wysyłaj maila, ani tym bardziej sms. Powinieneś o tym porozmawiać z pracodawcą w cztery oczy, inaczej wyjdziesz na niepoważnego człowieka i tchórza, który panikuje w sytuacjach stresogennych.  Szkoda psuć sobie opinie na samym końcu wzajemnych relacji. Mail jest dobry, jeśli chcesz pożegnać się ze współpracownikami, szczególnie wtedy, jeśli pracujesz w dużym przedsiębiorstwie i nie ma zbytnio możliwości uścisnąć wszystkich dłoni.

 

Po drugie… Nawet jeśli rozstajesz się ze swoją pracą, ponieważ masz jej serdecznie dosyć, to podczas rozmowy z pracodawcą bądź miły, grzeczny i w żadnym wypadku nie roszczeniowy. Staraj się nie kierować negatywnymi emocjami, nie traktuj tego jako okazji do wyrzucenia z siebie swojej złości i frustracji. Uwierz, do niczego ci się to nie przyda, a możesz w ten sposób spalić za sobą wszystkie mosty do przyszłościowej współpracy z tym pracodawcą. Nigdy nie wiesz czy aby przypadkiem kiedyś wasze drogi w jakiś sposób się nie zejdą…

 

Po trzecie… Nie musisz drobiazgowo informować dlaczego zamierzasz odejść z pracy. Ogranicz to do minimum. Nie przepraszaj za zaistniały fakt, masz pełne prawo, by skierować swoje losy w inną stronę. Jeśli nie ma takiej konieczności, to nie stawiaj jednak pracodawcy przed sytuacją, kiedy wymuszasz, by rozstanie nastąpiło jak najszybciej. Daj mu czas, by znalazł zastępcę i uporządkował wszystkie sprawy z tym związane. Dwutygodniowe wyprzedzenie jest w porządku, na pewno dasz radę jeszcze tyle wytrzymać.

 

Po czwarte… Okres wypowiedzenia jest także po to, abyś mógł zakończyć wszelkie projekty, nad którym pracujesz i zamknąć pozostałe kwestie. To nie jest czas na przychodzenie do pracy za karę. Pamiętaj też o tym, by odpowiednio przeszkolić swojego następce, jeśli otrzymasz takie zadanie. Posprzątaj biurko i zabierz swoje rzeczy, oczywiście. Będziesz wtedy mógł liczyć na dobre referencje i opinie pracodawcy oraz współpracowników, jeśli do ostatniego dnia zatrudnienia będziesz zachowywał się jak profesjonalista.

 

Po piąte… Jeśli atmosfera w Twojej pracy jest bardzo dobra, a Ty odchodzisz w zgodzie, to rozważ czy nie zrewanżować się za to przyjemnym, sympatycznym gestem. Sprawę mogłoby rozwiązać zrobienie lub kupno ciasta, a także kawa i herbata. Nie zapomnij w takiej sytuacji zaprosić na takie miniprzyjęcie również szefa. Podziękuj wtedy wszystkim za współpracę, podkreśl, że spotkałeś się z profesjonalistami i uczynnymi, życzliwymi kolegami oraz że będzie ci ich brakować. Po takim wystąpieniu najpewniej będziesz kojarzony z osobą z dużą kulturą osobistą.

Komentarze

Dodaj nowy komentarz