Wyszukaj spośród 2922 ofert pracy
Według artykułu 162 § 1 Kodeksu Karnego, kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Źródeł niebezpieczeństwa można wymienić bez liku. Związane z wybuchem pożaru, gwałtownymi ulewami, huraganami czy drastycznym ochłodzeniem, ale także zasłabnięciem, zawałem czy innym rodzajem rozwoju choroby. To także przestępstwa, typu kradzież, napad, pobicie, wypadek drogowy oraz inne.
Przypadek nieudzielenia pomocy jest przestępstwem formalnym. Następuje wtedy, kiedy dana osoba, będąc świadomym grożącego niebezpieczeństwa, nie wykona żadnej czynności, która mogłaby pomóc poszkodowanemu.
Ten obowiązek jest dosyć szerokim pojęciem. Przykładowo: jeśli ktoś straci przytomność, nie wystarczy, że podłożymy mu coś miękkiego pod głowę. Wymagane jest choćby zadzwonienie po pogotowie i próba reanimacji. Są to wszystkie te działania, które prowadzą do usunięcia lub zminimalizowania zaistniałego niebezpieczeństwa.
Pamiętajmy, by zachować w tym wszystkim zdrowy rozsądek. Nie warto robić z siebie bohatera, kiedy może to spowodować więcej problemów, niż korzyści. Tym bardziej, że nieudzielenie pomocy, w sytuacji, kiedy samemu stałoby się zagrożonym lub naraziłoby się na to inne osoby, jest zwolnione od odpowiedzialności karnej. Weź pod uwagę swoje kwalifikacje, stan wiedzy, środki, którymi dysponujesz, swoje zdrowie, a także skalę niebezpieczeństwa. Każda przemyślana pomoc może być niezwykle cenna dla osoby pokrzywdzonej, nie tylko ta wiążąca się z wielkimi, stereotypowo, czynami. Wystarczy więc czasem zadzwonić do lekarza, przetransportować rannego lub odstąpić samochód.
Jeśli zaś będziemy postępować zgodnie z panującymi regułami i zasadami, nie przekroczymy naszych kompetencji i zrobimy wszystko co w naszej mocy, by pomóc poszkodowanemu, to nie ma możliwości, aby usłyszeć zarzuty prokuratorskie, jeśli zrobimy to źle lub nie będziemy w stanie pomóc.
Badź człowiek. Pomagaj!