Wyszukaj spośród 5128 ofert pracy

Na taki kwiecień czekaliśmy 24 lata

W kwietniu bieżącego roku odnotowano spadek bezrobocia do 9,6%, w porównaniu z poprzednim miesiącem marcem zmniejszyło się ono o 0,4%. Comiesięczny raport przedstawiło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Coraz mniej bezrobotnych

Polska gospodarka tak niskie bezrobocie przeżywała 24 lata temu. Pod koniec kwietnia bezrobotnych, zarejestrowanych w urzędach pracy, było 1 523,8 tysiąca osób, czyli o 76,7 tysiąca osób (4,8%) mniej niż pod koniec marca. W tym roku po raz pierwszy stopa bezrobocia spadła do poziomu jednocyfrowego. Jeszcze w styczniu i lutym wynosiła ona 10,3%, w marcu 10%. W okresie minionego roku, spadła o 1,5%.

Zdaniem MRPiPS pozytywne dane to wynik ciężkiej pracy i efekt zachodzących zmian w walce z bezrobociem w Polsce. Bezrobocie może jeszcze spaść ze względu na dobrą sytuację gospodarczą w kraju. Miesiące letnie mogą przesądzić o spadku liczby osób pozostających bez zatrudnienia, albowiem wiosną rozpoczęły się już prace sezonowe.

Spadło wszędzie

Spadek bezrobocia odnotowano we wszystkich województwach. Najniższe odnotowano w województwie wielkopolskim – 6%. W kolejnych ośmiu województwach utrzymuje się zdecydowanie poniżej 10%. Ciągle pozostaje dość wysokie w województwie warmińsko–mazurskim – 15,8%.

Największy spadek bezrobocia, a tym samym największą poprawę sytuacji na rynku pracy stwierdzono w województwie zachodnio–pomorskim (-0,8%), a także w województwie podkarpackim, warmińsko–mazurskim i świętokrzyskim. Natomiast w mazowieckim i śląskim bezrobocie spadło tylko o 0,2%.

Wzrosła liczba zatrudnionych

Wraz ze spadkiem bezrobocia wzrosła liczba zgłoszonych przez pracodawców ofert zatrudnienia w powiatowych urzędach pracy. W samym tylko kwietniu zarejestrowano w sumie 139,1 tys. najwięcej takich zgłoszeń odnotowano w województwie mazowieckim, śląskim, wielkopolskim i dolnośląskim. Na tych obszarach liczba ofert była powyżej 11 tys.

Komentarze

Mariusz K 30 Maja, 2016 (12:57)

Pani Dominiko dlaczego twierdzi Pani, że jest nam wciskana ciemnota i oszukane wyniki? Być może tak zostają zestawione próbki aby wychodziły rzeczywiście niskie stopy?


Dominika P. 19 Maja, 2016 (15:42)

Ciągle się zastanawiam w jaki sposób przeprowadzane są te badania? Rząd mydli nam tylko oczy chwaląc się oderwanymi od rzeczywistości wynikami. Tak samo jest ze średnimi zarobkami, które identycznie jak poziom bezrobocia są zmanipulowane.

Przeczytaj całość

Dodaj nowy komentarz