Wyszukaj spośród 5001 ofert pracy

Brak doświadczenia – to nie najważniejsza przeszkoda

Stres towarzyszy chyba każdemu poszukującemu pierwszej pracy w swoim życiu. Najczęstsze obawy związane są z brakiem doświadczenia. Boimy się, że bez niego pracodawca odrzuci w pierwszej kolejności nasze CV. Jak więc w takiej sytuacji zaprezentować swoją kandydaturę, aby przekonać do siebie pracodawcę?

Ciągłe dokształcanie

W sytuacji, gdy zwyczajnie nie mamy zdobytego doświadczenia zawodowego, bo nigdzie wcześniej nie pracowaliśmy i nie mieliśmy okazji, aby go zdobyć, powinniśmy skupić wysiłki na kursach i szkoleniach. W ostatnich latach takich form podnoszenia kwalifikacji zawodowych pojawiło się bardzo dużo. Trwają one różnie, od kilku godzin do nawet kilku tygodni. Uzależnione to jest od stopnia trudności oraz uzyskanych uprawnień. W trakcie kursów osoby zainteresowane uczą się na przykład obsługi urządzeń, programów komputerowych, wykonywania podstawowych czynności związanych z danym rodzajem pracy.

Dofinansowanie szkoleń

Kursy i szkolenia są najczęściej odpłatne, ale istnieje możliwość odbycia ich całkowicie za darmo, dzięki funduszom unijnym i dofinansowaniu, na przykład z Funduszu Pracy, ale i nie tylko. Oferty szkoleń i praktyk są skierowane praktycznie do każdego, niezależnie od grupy wiekowej, liczą się tylko chęci. Bardziej wygodni, którzy nie chcą opuszczać własnego domu, mogą podnieść swoje kwalifikacje przez Internet. W sieci jest wiele propozycji seminariów internetowych – tak zwane webinars. Wybierając odpowiednie dla siebie szkolenie czy kursy, powinniśmy zwrócić uwagę na te, które kończą się uzyskaniem certyfikatu uznawanego przez pracodawcę. Nie przekonamy do siebie przyszłego szefa jakimś dyplomem, który tak naprawdę nie będzie o niczym świadczył, a jedynie reklamował firmę, która go wystawiła.

Staż, staż, staż…

Uczelnie wyższe dość często zamieszczają na swoich stronach internetowych informacje o targach pracy, praktykach, ofertach zatrudnienia czy informacje o różnego rodzaju przedsiębiorstwach. Także urzędy pracy, które w ostatnich latach zwiększyły swoją działalność na rzecz zmniejszenia bezrobocia, oferują szeroką gamę możliwości odbycia stażu. System, jakim posługują się tamtejsi doradcy zawodowi, pozwala dobrać odpowiedni staż do możliwości i oczekiwań kandydata. Możemy również samemu skontaktować się z przedsiębiorcą, u którego chcielibyśmy być w przyszłości zatrudnieni, i zapytać o możliwość odbycia stażu w firmie. Przy okazji możemy zostawić w biurze swoje CV, które być może zostanie pozytywnie rozpatrzone przez pracodawcę. Najważniejsze jest, aby z naszej strony była chęć i zaangażowanie, które zostanie docenione przez innych. Wysiłek, jest więc w tym miejscu bardzo wskazany.

Komentarze

Dodaj nowy komentarz