Wyszukaj spośród 2575 ofert pracy

Bezrobocie wciąż w dół. Rekord z 1991 roku pobity

7,2% - tyle wynosi stopa bezrobocia, która została zarejestrowana w czerwcu przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Rok temu była ona wyższa o 1,5%, co sprawia, iż notujemy najniższe bezrobocie w czerwcu od 1991 roku.

W maju stopa wynosiła 7,3%. Zmniejszony odsetek bezrobotnych miał teraz miejsce we wszystkich województwach kraju. Najbardziej odczuwalne jest to w warmińsko – mazurskim, gdzie zanotowano obniżkę o 0,6%. Pomimo tego wciąż jest to województwo, w którym jest najwyższe bezrobocie – 12,1%.

Liczba bezrobotnych, w porównaniu do maja, spadła o 4,1%. Bez pracy pozostaje 1,15 miliona osób.  Jest to mniej o 239,7 tysiąca osób niż przed rokiem, w analogicznym okresie. Obecnie mamy tylko 146,1 tysiąca wolnych miejsc pracy, które zostały zgłoszone do urzędów pracy.

Najbardziej wyraźny spadek liczby osób bez pracy miał miejsce w województwie lubuskim, o 5,9%, pomorskim, o 5,2%, a także w warmińsko-mazurskim, o 5,1%.

Nic nie zapowiada, aby w najbliższych miesiącach sytuacja na rynku pracy miałaby zostać gwałtownie zmieniona. Według prognoz już niedługo możemy spodziewać się stopy bezrobocia poniżej 7,0%. Dla pracobiorców to radosna nowina, natomiast dla pracodawców znak czasów i wyzwanie, z którym wielu z nich jeszcze się nie mierzyło. Teraz to oni będą musieli walczyć o pracowników, a nie odwrotnie.

Komentarze

Dodaj nowy komentarz