Wyszukaj spośród 16282 ofert pracy

Lepsze zarobki w pracy sezonowej

Kapitalne informacje dla pracowników sezonowych. W tym roku mogą oni spodziewać się wyższych wynagrodzeń. Według danych zespołu analiz Work Service SA. na najwyższe uposażenia mogą liczyć operatorzy wózków widłowych, z płacami od 17,8 zł do 18,4 zł brutto za godzinę pracy.

Na czele tej listy znajdują się także barmani z zarobkami od 14 do 24 złotych brutto, a także pracownicy linii produkcyjnych ze stawką od 13 do 23 złotych. Wiąże się to przede wszystkim z podniesioną od stycznia stawką minimalną na umowy zlecenia, która wynosi obecnie 13 złotych brutto, a także faktem, iż notujemy obecnie najniższą stopę bezrobocia w Polsce od 26 lat. Tym samym brakuje już rąk do pracy, a pracodawcy muszą być mocno konkurencyjni, jeśli chcą zachęcić osoby, które mogłyby pomóc zrealizować im ich cele. Nawet w przypadku stanowisk niższej szczebla.

Najchętniej przyjmowani są pracownicy niedoświadczeni, dla których miałaby to być pierwsza lub jedna z pierwszych prac w życiu. Zazwyczaj są to prace krótkoterminowe i dorywcze – akurat na czas trwania wakacji. Niezmiennie poszukiwani są pracobiorcy w branży gastronomicznej, hotelarskiej, związanej z budownictwem, a także ze zbieraniem owoców. Ta ostatnia często uzależniona jest od panującej pogody.

Mimo wyższych zarobków w Polsce, niż w latach ubiegłych, wciąż spora część młodych ludzi decyduje się na kilkumiesięczny wyjazd zagraniczny w poszukiwaniu atrakcyjnej, dobrze płatnej pracy z pensją liczoną w euro. Szacuje się, że taki krok podejmuje około 14% aktywnych zawodowo osób. Najatrakcyjniejsze są: Niemcy, Holandia, Francja oraz Skandynawia. Coraz mniej osób próbuje swoich sił w Hiszpanii, gdzie zarobki są niższe, a także coraz trudniej znaleźć satysfakcjonującą pracę.

Komentarze

Dodaj nowy komentarz