Wyszukaj spośród 19625 ofert pracy

E-skarga do PIP. Najszybszy sposób na zgłoszenie

Przeróżne powody skłaniają nas do rozważania złożenia skargi do Państwowej Inspekcji Pracy. Zazwyczaj jest to degradacja bez podania konkretnej przyczyny, stałe opóźnienia w wysyłaniu pensji, nieprzestrzeganie umówionego czasu pracy, nieuczciwe obłożenie obowiązkami czy źle naliczony urlop. Jak wysłać skargę bez wychodzenia z domu, oszczędzając sobie czasochłonnego wystawania w urzędowych kolejkach?

Przede wszystkim należy pozbyć się strachu, że wystosowanie dokumentu będzie wiązało się z tym, że pracodawca dowie się kto złożył na niego skargę, a konsekwencją tego będzie rozwiązanie umowy. Inspektor pracy jest zobowiązany do zachowania w tajemnicy danych osobowych petentów, chyba że zgłaszający zgłosi pisemne oświadczenie, że chce, aby pracodawca dowiedział się  kim jest oskarżający.

Najszybszym sposobem jest wystosowanie e-skargi, która ma taką samą moc sprawczą, jak dokument papierowy. Należy wypełnić ją na stronie www.pip.gov.pl. Aby do niego przejść, trzeba wybrać konkretny inspektorat, który swoim zasięgiem obejmuje zgłaszane przedsiębiorstwo.

Mimo że wszelkie dane osobowe pozostaną do wiadomości inspektora pracy, to i tak mamy obowiązek podać imię i nazwisko zgłaszającego, adresu zamieszkania, a także wskazania przedmiotu sprawy. Pominięcie tych danych będzie skutkowało tym, że zgłoszenie nie będzie mogło być rozpatrzone.

Przy wypełnianiu dokumentu elektronicznego pamiętajmy, aby koniecznie podać adres e_mail, na który swoją odpowiedź ma kierować Państwowy Inspektorat Pracy. Istnieje również opcja dodania załączników, które mogą być dowodem na potwierdzenie naszych zarzutów. Pamiętajmy również o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych przez PIP do ich wewnętrznych celów.

PIP ma 30 dni na rozpatrzenie zgłaszanej sprawy.

Komentarze

Karolina Figa 28 Listopada, 2017 (23:19)

Dzisiaj niezależnie od okoliczności, należy pamiętać, że złe traktowanie przez pracodawcę nie musi być normą i sytuacją z codziennego życia. Każdy pracownik ma możliwość godnej pracy, dlatego nie wolno nam w żaden sposób godzić się z takimi złymi praktykami czy zachowaniami w pracy. Skarga do państwowej inspekcji pracy jest normą i nie można jej się bać. Sporo na ten temat przeczytałam na http://www.przegladprawny.pl/skarga-do-panstwowej-inspekcji-pracy/

Przeczytaj całość

Malwina Cumek 26 Września, 2017 (11:19)

Znalazłam ciekawa stronę e-skarga.pl można złożyć skargę online warto zajrzeć więcej informacji na ich blogu :e-skarga.pl/blog. Można złożyć skargę do PIP i nie tylko.


Stefan Bujak 01 Września, 2017 (15:28)

Jakos nie moge uwierzyc w zachowanie anonimowosci przez inspektorów. Tu u nas firma ma wtyki w PIP w Tarnobrzegu. Istnieja uzasadnione obawy że skladajacy skarge będzie ujawniony w firmie w ktorej pracuje, dlatego szkoda bo krzywda bedzie sie dziac dalej.Ogromna

Przeczytaj całość

e-skarga.pl e-skarga.pl 14 Lipca, 2017 (16:07)

Polecam skorzystanie z portalu e-skarga.pl Szybko i sprawnie, są gotowe wzory skarg do wyboru przygotowane przez prawników. Adres: [url=http://e-skarga.pl]www.e-skarga.pl[/url.]


Dodaj nowy komentarz