Wyszukaj spośród 2575 ofert pracy

Feng shui w pracy. O budowaniu harmonii

Zgodnie ze starożytną sztuką feng shui przestrzeń należy planować tak, by osiągnęła harmonię ze środowiskiem naturalnym. Coraz częściej praktyka ta zagląda do miejsc pracy, w celu poprawienia przepływu pozytywnej energii.

Feng shui oznacza wiatr i wodę, co w symbolice odpowiada za siłę życiową, która jest niewidzialna i nieuchwytna. Odpowiednia aranżacja wnętrza ma pomóc w relacjach między pracownikami oraz zwiększyć ich zapał i energię do pracy. Głównym elementem jest zapełnienie przepływu energii bez żadnych zakłóceń, w sposób maksymalnie swobodny i harmonijny.

Wejście

Wejście do budynku, sposób, w jaki gromadzi się przed nim energia i jak ona dostaje się do środka, jest bardzo istotne. Zasilenie budynku przez drzwi nie może mieć żadnych blokad. Wejście powinno być duże i przestronne, bez słupów i lamp pomiędzy. Przestrzeń przed winna być obszerna, najlepiej w postaci placu.

Ustawienie biurek

Biurko, które jest niekorzystnie ustawione, wpływa na problemy z koncentracją, co przekłada się na efektywność. Pracownik nie powinien siedzieć tyłem do drzwi lub na linii pomiędzy drzwiami, a oknem. Dobrze sprawdzi się ustawienie w taki sposób, by widzieć cały pokój i osoby wchodzące do niego. Pracownik za biurkiem powinien czuć się bezpiecznie. Najlepszym rozwiązaniem jest ściana za placami i dobre podparcie po bokach. Dobrze, gdyby centrum pomieszczenia było wolne. W przypadku kilku osób i biurek w jednym pokoju, ta najdalej oddalona od drzwi jest najważniejsza - zgodnie z hierarchią.

Przestrzeń na biurku

Właściwe rozmieszczenie przedmiotów na biurku wpływa na nastrój pracownika i powinno być do niego dostosowane. Nie można zapomnieć także o porządku i organizacji.

Górna i dolna środkowa część biurka to strefa kariery. W górnej powinna być tabliczka z imieniem i nazwą stanowiska oraz wizytówki. Motywację poprawią położone w tym miejscu dyplomy, wyróżnienia czy odznaczenia. Dolna część powinna być czysta i wolna.

Prawy górny róg odpowiada za miłość i związki. To najlepsze miejsce na zdjęcie drugiej połówki.

Prawy dolny róg jest strefą kontaktów i podróży. Dobrze sprawdzi się tutaj telefon oraz pamiątka z udanej podróży czy zdjęcie z wymarzonego miejsca za ziemi. Zadbanie o to miejsce jest ważne, gdy potrzebujemy wsparcia od przyjaciół lub współpracowników.

Prawy brzeg biurka odpowiada za kreatywność. Jest miejscem na notatnik lub zapaśnik, który stanowi inspirację a także bazę spisywanych pomysłów. Szczególnie ważne dla pisarzy, grafików i twórców.

Lewy górny róg związany jest z bogactwem i dobrobytem. Dobrze zagospodarowany może poprawić sytuację materialną. Ustawiamy tutaj ozdobne, cenne przedmioty lub rośliny.

Lewy dolny róg jest strefą wiedzy i mądrości. W tej części należy trzymać podręczniki, książki, poradniki i wszelkie źródła wiedzy, z których korzysta się w pracy.

Lewy brzeg biurka to miejsce dla rodziny. Najlepiej sprawdzi się tutaj fotografia bliskich, rysunki pociech czy inna ściśle związana z rodziną rzecz.

Kolory

W feng shui istnieje pięć żywiołów, których kolorystyka wnosi właściwą energię do pomieszczenia. Kolory ognia, czyli czerwień, purpura, pomarańcz i intensywny żółty, wspierają dążenie do celu, sławę oraz budowanie silnej reputacji. Kolory ziemi, czyli beż, brąz i jasny żółty, odpowiadają za spokój, stabilność i nadzieję. Takie barwy dają poczucie zaufania. Kolory metalu, czyli szary, biały, srebrny i metaliczny, to większa precyzyjność, skuteczność, kreatywność i efektowność działania. Kolory wody, czyli odcienie niebieskiego i granatowy, oznaczają spokój, świeżość i swobodę. Taka kolorystyka wprowadza energię urodzaju oraz uważana jest za symbol profesjonalizmu. Kolory drzewa, czyli brązy i zielenie, pobudzają energię zdrowia oraz witalności, a także wspomagają w dążeniu do dobrobytu.

Zatrute strzały

Pojęcie „zatrute strzały” oznacza skierowane w naszą stronę kanty blatów, szafek czy ścian. Dotyczy to także widocznych przez okno rusztowań i budynków. Wzmagają one stres i uniemożliwiają osiągnięcie sukcesu. Najłatwiejszą metodą odgrodzenia się od zatrutych strzał są rośliny, rolety czy przedmioty ustawione na biurku. Należy tak nimi manewrować, żeby przysłonić widok na szkodliwe elementy.

Komentarze

Dodaj nowy komentarz