Wyszukaj spośród 2575 ofert pracy

Żegnamy papierowe zwolnienia lekarskie

Tylko do połowy 2018 roku będziemy otrzymywali papierowe zwolnienia lekarskie. Po tym terminie jedyną dopuszczalną formą zwolnień będą te wystawiane elektronicznie.

Jeszcze do niedawna wydawało się, że zastosowanie tej innowacji będzie miało miejsce od początku roku, jednakże posłowie sejmu przyjęli poprawki, które oddaliły ją w czasie.

Wejście w życie zmian spowoduje, iż zwolenia będzie można uwierzytelniać przy użyciu Platformy Usług Elekronicznych ZUS. Będzie to w pełni bezpłatne i zdecydowanie prostsze, niż obecnie. Zakład udostępni na profilu lekarza ZUS dane ubezpieczonych, które są gromadzone w ich rejestrach, a dane wystawiajacego pobierze z rejestru lekarzy uprawnionych do takich działań.

Zwolnienia wystawiane w wersji papierowej i nieścisłości z tym związane powodują, iż ZUS nie ma pełnej możliwości do kontrolowania prawidłowego procesu wystawiania. Od połowy 2018 roku będzie mogło się  to w końcu zmienić. Aktualnie, według resortu rodziny i pracy, tylko 3% lekarzy uprawnionych do wystawiania zwolnień lekarskich korzysta z możliwości elektronicznego wystawiania tych dokumentów.

Prócz zwolnień lekarskich, lekarze otrzymają również możliwość wystawiania zaświadczeń o braku przeciwskazań do pracy na konkretnych stanowiskach, a także wniosków o przyznanie zasiłku chorobowego.

Komentarze

Dodaj nowy komentarz