Wyszukaj spośród 20854 ofert pracy

Składki ZUS w końcu dużo niższe!

Od 1 stycznia 2018 małych przedsiębiorców czekają kolejne udogodnienia. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, to zapłacą oni dużo niższe składki ZUS, niż dotychczas.

Nowe przepisy mają pomóc przedsiębiorców, którzy muszą płacić prawie 1200 złotych na rzecz ZUS. Od początku roku stawki dla samozatrudnionych będą uzależnione od wysokości przychodów. Na tę rzecz wprowadzone zostaną stosowne przedziały: przy przychodach od 400,1 do 600 zł będzie to 96 zł składki, a przy 2000,01–2200 zł – 352 złotych.

Te zasady przestają obowiązywać w przypadku przekroczenia 5 000 złotych przychodu. To właśnie dopiero od tej kwoty przedsiębiorcy będą musieli zapłacić składki w kwocie zryczałtowanej, wynoszącej minimum 812,61 złotych miesięcznie.

Obecnie przepisy niespecjalnie sprzyjają drobym przedsiebiorcom, dlatego też te zmiany są bardzo ciepło przyjmowane. Na tem moment obojętnie jaka jest kwota przychodu, i tak należy uiścić składkę w kwocie 812,61 złotych. Według Ministerstwa Rozwoju na zmianach skorzysta około 180 tysięcy osób. Dyskusje wciąż trwają, jest kilka niezgodności, ale na ten moment wygląda na to, że stanie się on faktem.

2018 rok oznacza też wiele innych, kluczowych zmian dla przedsiębiorców. Wtedy też w życie wejdą przepisy dotyczące działalności nierejestrowanej oraz zwolnienia ze składek ZUS w pierwszych miesiącach działalności.

Firm nie będą musiały rejestrować osoby, których miesięczne dochody nie przekraczają 50% minimalnego wynagrodzenia. Oznacza to, że jeżeli nie zarabiasz więcej niż 1000 zł ze swojej działalności, to omijają cię wszelkie formalności z tym związane.

Komentarze

Dodaj nowy komentarz