Wyszukaj spośród 4506 ofert pracy

Bezrobocie wciąż rekordowo. Stanowisk pracy przybywa

Od 26 lat w maju nie było tak niskiego bezrobocia jak obecnie. Bijemy wiekowe rekordy i na ten moment nic nie zapowiada na to, by miało to się gwałtownie zmienić. Co jednak jest plusem dla pracowników, staje się problemem dla pracodawców.

Obecnie stopa bezrobocia wynosi 7,5%, czyli 0,2% mniej niż w ubiegłym miesiącu i zarazem o 1,6% mniej niż rok temu w analogicznym okresie.

Liczba bezrobotnych według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynosi 1,2 miliona osób i w porównaniu do ubiegłego miesiąca spadła aż o 49,3 tysiąca osób. Najmocniej odczuwalne było to w województwach warmińsko-mazurskim, lubelskim i lubuskim.  Mimo to w województwie warmińsko-mazurskim wciąż notowane jest najwyższe bezrobocie w Polsce – 12,7%.

Rok temu liczba bezrobotnych była wyższa o 253,5 tysiące, czyli zaliczyliśmy spadek o 17,4%.

Jednocześnie liczba wolnych miejsc pracy zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy wyniosła w maju 151,7 tysiąca. W porównaniu do kwietnia twzrosła o 16,1 tysiąca. To aż 20,1% więcej stanowisk niż w ubiegłym roku!

Tym samym rozpoczyna się nowa era na rynku pracy. Teraz każdy profesjonalista zaczyna robić się niezwykle cenny i dlatego też pracodawcy powinni szczególnie mocno o nich dbać, bo zanim się obejrzą, to mogą oni już pracować w konkurencji. Rosną więc zarobki i benefity, a jeśli w twoim miejscu pracy jeszcze tego nie doświadczyłeś, to zapewne niedługo twój pracodawca zostanie do tego zmuszony - inaczej bardzo na tym straci...

Komentarze

Dodaj nowy komentarz