Wyszukaj spośród 4913 ofert pracy

Stopa bezrobocia znowu w dół!

Według najnowszych informacji Eurostatu, z kwietnia tego roku, aktualnie mamy w Unii Europejskiej najniższą stopę bezrobocia od ośmiu lat. Polska zajmuje w tym notowaniu bardzo wysokie miejsce.

Stopa w strefie euro kształtuje się na poziomie 9,3%, zaliczając minimalną zniżkę w porównaniu do ubiegłego miesiąca, kiedy wynosiła 9,4%. Równo rok temu było to 10,2%, dlatego też nie ma najmniejszych wątpliwości, że sytuacja na europejskim rynku pracy ustabilizowała się już na bardzo dobrym poziomie, zaś perspektywy przed nim brzmią mocno obiecująco. Cała Europa świeci większe lub mniejsze triumfy, poza Finlandią. To jedyny kraj z 27 z UE, w którym nie zanotowano w porównaniu do roku ubiegłego spadku stopy bezrobocia.

W Unii Europejskiej te statystyki prezentują się jeszcze lepiej – obecna stopa to 7,8%. Rok temu, w analogicznym okresie, wynosiła 8,7%. Według Eurostatu w UE jest obecnie 19,121 miliona bezrobotnych. Ledwie jeden miesiąc wystarczył, by 253 tysiące bezrobotnych otrzymało pracę i tym samym statystyki uległy kolejnej poprawie. Rok temu mieliśmy, bagatela, 2,225 miliona bezrobotnych!

Najniższą stopę bezrobocia w Unii mają obecnie Czesi, 3,2%, przed Niemcami – 3,9%. Polska jest w ścisłej czołówce z 4,8%. Według szacunków w naszym kraju jest obecnie 832 tysiące bezrobotnych. Rok wystarczył, aby nastąpiła tak znacząca obniżka z liczby 1,102 miliona. Należy jednak pamiętać, że według tych badań za bezrobotnego uznaje się osobę, która nie ma pracy, ale aktywnie ją poszukuje i jest w stanie w szybkim czasie ją podjąć. Nie wliczani są więc ci, którzy pracują nielegalnie lub nie chcą podjąć pracy.

Komentarze

Dodaj nowy komentarz