Wyszukaj spośród 16282 ofert pracy

Zimne napoje obowiązkiem pracodawcy w gorące dni?

W związku z nadchodzącym okresem letnim, a co za tym idzie wyższymi temperaturami i wzmożoną potrzebą spożywania zimnych napojów, postanowiliśmy wyjaśnić czy pracodawca ma obowiązek udostępnić w miejscu pracy darmową wodę dla pracowników.

Pracodawca ma obowiązek dostarczyć zimne napoje pracownikom w przypadku, kiedy temperatura na otwartej przestrzeni, gdzie wykonują swoje obowiązki, przekracza 25 stopni, a na stanowisku pracy w pomieszczeniu – 28 stopni.  Nie ma żadnego ograniczenia ilościowego, pracodawca winien zapewnić taką ilość, na jaką jest zapotrzebowanie wśród pracowników. Napoje nie mogą być sprzedawane – obowiązkiem pracodawcy jest dostarczyć je w formie darmowej.

Nie jest też istotne czy dany pracownik pracuje na stanowisku, gdzie stale utrzymują się wysokie temperatury, czy tylko przez kilka godzin. Jemu również należy się darmowy dostęp do napojów. W gestii pracodawcy zależy jakiego rodzaju napoje to będą. Możliwości jest wiele - woda, kompot, soki, zimna herbata. Najczęściej jednak decydują się oni na montaż w pracy dystrybutora z wodą.

Co istotne, pracodawca musi zapewnić zgodne z BHP warunki higieniczno-sanitarne do przygotowywania oraz spożywania wody. M.in. miejsce czerpania wody nie powinno być dalej niż 75 metrów od stanowiska pracy. Nie może też wypłacić ekwiwalentu, który miałby być rekompensatą za brak udostępnienia wody w pracy.

Brak wywiązania się z tego obowiązku może skutkować dla pracodawcy karą grzywny, którą nakłada inspekcja pracy.

Komentarze

Dodaj nowy komentarz