Wyszukaj spośród 2575 ofert pracy

Jak poznać swoje mocne zawodowe strony?

Jednym z najczęściej pojawiających się zagadnień na rozmowie o pracę jest prośba o wymienienie swoich mocnych stron. Warto przygotować się do tego wcześniej, jednocześnie odkrywając swoje atuty, które będą wykorzystywane przez całą zawodową karierę.

Mocne strony to atuty, które naturalnie nie sprawiają nam trudności. Naszych atutów może być wiele, a wspólnie tworzą niepowtarzalną całość, która nas definiuje. Tak samo, podejście do konkretnego tematu może być odmienne. Analizując to na przykładzie muzyki, gdzie jedna osoba jest dobra w jej tworzeniu, inna zna historię powstawania, a jeszcze kolejna pasjonuje się tworzeniem teledysków. Zależnie od ścieżki kariery każda umiejętność jest niepodważalna i bardzo wartościowa.

Jednakże, takie dobre śpiewanie jest raczej łatwe do odkrycia, schody zaczynają się, gdy szukamy w sobie mocnych stron pożądanych na rynku pracy. To droga w głąb siebie, którą postanowiliśmy przybliżyć.

Co przychodzi ci bez wysiłku?

Istnieje przekonanie, że rzeczy, które najwięcej nas kosztują, jeżeli chodzi o pracę, zaangażowanie i wysiłek, są najbardziej wartościowe. Owszem, to nasze osiągnięcia, ale rzadko kiedy świadczą o naszych mocnych stronach. Atutów lepiej szukać wśród rzeczy, które przychodzą nam bez trudu, wykonywane wręcz automatycznie. Dobrym przykładem jest tutaj umiejętność wyciszenia i pracy w całkowitym skupieniu, szukanie najprostszych rozwiązań oraz dostosowywanie zadań do umiejętności poszczególnych osób.

Jakie cechy wyróżniały cię w dzieciństwie?

Powrót do piaskownicy może nie być najprostszy, ale warto trochę się zastanowić, mając na uwadze naturalną cechę dzieci, którą jest instynkt. Jako maluchy to właśnie dzięki niemu podejmowaliśmy większość decyzji. Spróbuj przypomnieć sobie czy podczas szkolnych świąt recytowałeś wiersze w pierwszym rzędzie, malowałeś plakaty czy zajmowałeś się sprzętem nagłaśniającym. Ważne, co było twoim hobby, jeszcze takim nie wymuszonym przez reakcje społeczeństwa czy modę.

Dzięki jakim cechom udaje ci się przetrwać w razie problemów?

Każdy z nas przeżywał cięższe chwile, a jeżeli zdarzyły się one w pracy lub w większej grupie ludzi, nasz sposób na radzenie sobie z nimi może spokojnie zostać dopisany do listy mocnych stron. Mowa tu o bardzo długiej liście cech, które uaktywniają się pod presją. W sytuacjach kryzysowych niektórzy mogą pochwalić się spokojem i trzeźwym myśleniem, inni szybkim działaniem i podejmowaniem trudnych decyzji. Wśród tych cech nie ma lepszej czy gorszej, w grupie przydadzą się wszystkie. Potrzeba osoby, która przejmie dowodzenie, innych, które sprawie wykonają powierzone zadania oraz takich, które obiektywnie ocenią sens powierzonych działań.

Jak widzą cię inni?

Nasi bliscy, współpracownicy czy znajomi, to najlepsi obserwatorzy, ponieważ widzieli nas w większości możliwych sytuacji. Znają nasze reakcje, uwarunkowania charakterologiczne, mocne strony i sposoby na radzenie sobie z problemami. To sprawia, że są idealną skarbnicą wiedzy i rad. Możliwe, że dostrzegają cechy, które dla nas są tak naturalne, że nawet nie bierzemy ich pod uwagę w rozważaniach. Skorzystaj z ich obserwacji, chociażby po to, aby się zainspirować.

Ćwiczenie dla opornych

Wiele ludzi już tak ma, że świetnie potrafi dostrzec swoje wady, ale zalety to już dla nich ciężkie wyzwanie. Istotne jest tutaj poznanie siebie i docenienie jako jednostki. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi i mamy masę mocnych stron. Przygotuj sobie kartkę, długopis i spróbuj wymienić swoje mocne strony, wypisz, co w sobie lubisz i za co doceniają cię inni. Ważne, żeby lista nie była krótka, 20 pozycji to obowiązek, a 30 to już dobra liczba. Z wypisanych wybierz te, które mogą przydać się na danym stanowisku i zacznij siebie doceniać.

Komentarze

Dodaj nowy komentarz