Wyszukaj spośród 2575 ofert pracy

Jak pogodzić pracę na kilka etatów?

Przeróżne powody wpływają na to, że decydujemy się na pracę na kilka etatów. Potrzeba lepszych zarobków, zobowiązania finansowe, powiększenie rodziny, kosztowny cel do zrealizowania. Czy jest możliwe pracować w kilku miejscach i jednocześnie nie lekceważyć któregoś ze źródeł utrzymania?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w ten sposób radzą sobie przede wszystkim rolnicy, spory odsetek wśród pracowników opieki społecznej i zdrowotnej, a także nauczycieli, księgowych i budowlańców. Wpływają na to relatywnie niskie zarobki, a także możliwości czasowe związane z wykonywaniem zawodów z niestałymi dziennymi godzinami pełnienia obowiązków. Wolny czas wykorzystywany jest więc na dodatkowe zajęcia.

W pełnieniu obowiązków na kilka etatów pomaga dobra organizacja pracy, dlatego powinieneś codziennie zapisywać co masz do wykonania konkretnego dnia. Jeśli pracujesz w domu, ważne abyś nie mieszał ze sobą wszystkich obowiązków. Najpierw zajmuj się jedną pracą, a gdy skończysz, przechodź do kolejnej. Wyeliminujesz wtedy ryzyko chaosu i pomieszania podobnych do siebie zleceń od różnych pracodawócw.

Nie podejmuj się zadań, których nie jesteś w stanie wykonać. Nawet duże do zarobienia pieniądze nie powinny być kluczowym argumentem przy przyjmowaniu kolejnych zleceń. Jeśli masz ich dużo, a i tak ledwo wyrabiasz się czasowo, to daj sobie spokój z kolejną pracą. Jeśli pracujesz sumiennie na swoje nazwisko na rynku pracy, to na pewno w przyszłości pojawią się nowe propozycje. Nie szarżuj i pamiętaj o wolnym czasie dla siebie i rodziny.

Pamiętaj o tym, aby zawsze wywiązywać się z terminów i regularnie raportować przełożonemu o swoich wynikach pracy. W ten sposób wyrobisz sobie markę pracownika wiarygodnego, pracowitego i godnego polecenia. To może związać cię z pracodawcą na dłużej, przyciągnąć kolejnych zleceniodawców, a także pomoże ci zbudować wokół siebie porządek zarządzania pracą.

Zadbaj o odpowiednią regenerację i zdrowie. Uprawiaj sport, dobrze się odżywiaj, staraj się spać tyle godzin, aby czuć się później wypoczętym. Nie warto lekceważyć tych kwestii, ponieważ prędzej czy później twój organizm może się zbuntować, a ty zaczniesz pracować coraz mniej wydajnie. A od tego już tylko jeden krok od utraty pracy...

Nie odkładaj wszystkiego na ostatnią chwilę. Wiele osób ma tendecję do tego, aby wykonywać swoje obowiązki na ostatnią chwilę. Kiedy jednak podejmie się pracę na kilka etatów, to staje się to niemożliwe do zrobienia. Owszem, może raz czy dwa uda nam się w ten sposob funkcjonować. Na dłuższą metę mogą wyjść z takiego nastawienia wyłącznie problemy...

Uwaga! Osoby młodociane, czyli do 16. roku życia, a także kierowcy, których praca regulowana jest obowiązkiem odpowiednio długiego odpoczynku, nie mogą być zatrudniani na więcej niż jeden etat.

Komentarze

Dodaj nowy komentarz