Wyszukaj spośród 16282 ofert pracy

Zawody dla sportowców duchem i ciałem

Zawody ściśle związane ze światem sportu nie muszą oznaczać zawodowej kariery atlety. Istnieje szereg zajęć, bez których nie mielibyśmy przyjemności oglądania wyczynowych zmagań  na najwyższym poziomie.

Na pewno zasmuci to spore grono odbiorców, ale nie każdy kto kocha sport, może zostać zawodowym sportowcem. Świat tych najlepszych, którym płacą za wysiłek fizyczny, jest bardzo ograniczony i ciężko się do niego dostać. Czasem poświęcony czas, litry poty i niewyobrażalny wysiłek nie wystarczą. Niektórzy zwyczajnie nie mają predyspozycji do sportu, inni borykają się z poważnymi kontuzjami, kolejni nie posiadają ambicji, by uprawiać sport inny niż amatorski. Zawodów, które łączą się ze sportem jest jednak wiele, więc przy pełnej mobilizacji można odnaleźć niszę, gdzie spełniałoby się swoje marzenia.

Trener

W zależności od uprawianego sportu lub klasy rozgrywkowej są spore dysproporcje finansowe - od  otrzymywania olbrzymich pieniędzy po mało opłacalne zajęcie, wykonywane często jako hobby. Przeciętny trener zarabia niewiele, szkoli dzieciaki w swojej miejscowości, ale robi coś co, mamy nadzieję, kocha. Trener jest odpowiedzialny za technikę zawodników, ustawienie drużyny, ale także wsparcie moralne i motywację. Dobry trener zna ludzi, z którymi pracuje i potrafi być dla nich nie tylko przełożonym, ale i wychowawcą oraz psychologiem.

Lekarz sportowy / Fizjoterapeuta

Osoby wykształcone na kierunkach związanych z medycyną, które chcą związać się ze sportem, doskonale sprawdzą się jako ci, którzy dbają o zdrowie zawodników. To bardzo odpowiedzialna praca, gdzie brak szybkiej reakcji lub najmniejsze niedopatrzenie mogą zmarnować karierę danej osoby. Fizjoterapeuta dba o przygotowanie fizyczne poszczególnych zawodników i ich kondycję, a także przygotowuje program ćwiczeń i potrzebnych zabiegów. Dobra opcja dla osób, które same zmagały się z jakimś urazem i chcą od tego uchronić innych.

Trener personalny

Zawód stworzony przez czas i obecny styl życia, który nakazuje dążyć do doskonałości. Trener personalny układa plan ćwiczeń pod daną osobę i pomaga jej osiągnąć dobrą formę lub ją utrzymać. Tacy trenerzy pracują także z celebrytami i modelkami, ale tyko ich niewielki procent. Większość spędza swój czas na siłowni, gdzie wyciskają siódme poty z przeciętnych zjadaczy chleba.

Agent sportowy

W jego rękach spoczywa kawał sportowej kariery podopiecznego. Jest odpowiedzialny za transfery oraz pozyskuje sponsorów i reklamodawców. Agent pośredniczy w negocjacjach kontraktów i musi być głosem rozsądku dla zawodnika, szczególnie w przypadku tych najmłodszych, dopiero zaczynających sportową karierę. Jego zarobki są zależne od kwot transferowych, od których dostaje procent.

Sędzia sportowy

Każda dyscyplina sportowa wymaga opieki podczas oficjalnych rozgrywek, dlatego ważna jest rola osoby z zewnątrz, która zadba o poprawne przeprowadzenie zawodów. Sędziowie to pasjonaci danej dyscypliny, często byli sportowcy w przypadku dyscyplin indywidualnych, i ci, którzy nie byli dostatecznie dobrzy, by zaistnieć na rynku profesjonalistów. Sędzia musi być obiektywny, spostrzegawczy i sumienny. Wymaga się od niego sporo spokoju i umiejętności zapanowania nad tłumem, który bywa bardzo uszczypliwy.

Dziennikarz sportowy / Fotoreporter sportowy

Chyba najcięższy i najbardziej rozwinięty rynek związany ze sportem. Chociaż samo fotografowanie wymaga zazwyczaj odpowiedniego wykształcenia lub ewentualnie ukończonych szkoleń czy chociażby niemałych umiejętności i refleksu, by uchwycić ten jeden, wyjątkowy moment, dziennikarstwo sportowe jest osobną, dość problematyczną, kwestią. Sport relacjonują także sami sportowcy, najczęściej po zakończeniu kariery, co sprawia, że przebicie się w zawodzie jest jeszcze cięższe. Zarobki zależą od dyscypliny, którą zajmuje się dziennikarz i jego popularności, a coraz rzadziej od umiejętności czy lekkiego pióra.

Organizator / Koordynator wydarzenia sportowego

Coś dla osób dobrze odnajdujących się w kierowaniu zespołem. Jego zadaniem jest organizacja miejsca imprezy sportowej, co dostarcza wielu wyzwań i wymaga dużej operatywności oraz dobrego zorganizowania. Koordynator dba o elementy techniczne oraz o bezpieczeństwo. Musi on sprawić, że przedsięwzięcie będzie udane i sprawnie przeprowadzone.

Komentarze

Dodaj nowy komentarz