Wyszukaj spośród 5001 ofert pracy

Polska najlepsza w historii!

Eurostat spieszy z informacjami, które muszą cieszyć. Stopa bezrobocia w Unii Europejskiej spadła do 8,1%, czyli do wyniku najniższego od ośmiu lat. Świetnie też na tle tych statystyk prezentuje się nasz kraj – według Europejskiego Urzędu Statystycznego bezrobocie w Polsce jest wyjątkowo niskie.

To zaledwie 5,4% wobec 9,6% panującego w strefie euro. To nasz najlepszy wynik w historii informacji podawanych przez Eurostat. Podobnie jest jeszcze w Rumunii i Holandii.

W styczniu 20 milionów obywateli Unii pozostawało bez pracy, z czego aż 15, 62 miliona jest z krajów należących do strefy euro. Krajem gdzie jest najniższa stopa bezrobocia są Czechy, 3,4%, które minimalnie wyprzedzają w tej chlubnej klasyfikacji Niemców – 3,4%. Trzecie miejsce zajmują Węgrzy.

Na drugim biegunie znajdują się Grecy, gdzie aż 23% osób zdolnych do pracy pozostaje niezatrudnionymi. Później są Hiszpanie z 18% bezrobociem, Cypr z 14,1%, Włochy z 11,9% i Chorwacji – 11,3%. Pierwsze cztery wymienione kraje należą do strefy euro.

Odnośnie Polski warto jednak pamiętać, że te statystyki znacznie różnią się od statystyk bezrobocia rejestrowanego, które podawane jest przez GUS. Według nich stopa bezrobocia wynosi 8,6%. W naszych urzędach pracy zarejestrowanych jest prawie 1,4 miliona osób, jednakże według badań Eurostatu rzeczywista liczba bezrobotnych aktywnie poszukujących pracy wyniosła ledwie 930 tysięcy. Pozostałe osoby nie są zainteresowane pracą lub wykonują ją nielegalnie, lecz rejestrują się w urzędach, by moc swobodnie korzystać z przywilejów statutu bezrobotnego.

Komentarze

Dodaj nowy komentarz