Wyszukaj spośród 16282 ofert pracy

Mama w pracy - szanuj, pracodawco!

Młode mamy zasługują na wyjątkowe traktowanie. Niezależnie od tego czy dopiero wracają do pracy po urlopie macierzyńskim, czy mają kilkuletnie dziecko, pracodawca powinien zadbać, by czuły się w pracy jak najlepiej.

Codzienność młodych mam nie jest łatwa. Do zwykłych obowiązków zostaje dodany cały wachlarz nowych wyzwań i przeszkód, a wszystko w trosce o dobro pociech. Pracodawca, chcąc im pomóc, może sięgnąć do naszej listy i znaleźć rozwiązanie kompatybilne z jego firmą.

Praca w domu

Świetna opcja dla mam najmłodszych urwisów, które z jakiegoś powodu nie mogą opuścić jeszcze swojego dziecka. Na przeszkodzie najczęściej stoi brak zastępczej opieki albo zdrowie malucha. Kobieta pozostająca w domu powinna mieć zapewniony od pracodawcy sprzęt potrzebny do pracy i wywiązywać się z obowiązków tak jak podczas normalnej zmiany. Dzięki obecnej technologii i dostępowi do internetu nic nie stoi na przeszkodzie ku wprowadzeniu takiego systemu. Kobieta musi być jednak bardzo zdyscyplinowana i sama możliwość zostania z dzieckiem i jednoczesnej pracy powinna ją motywować do sprawnych działań. To rozwiązanie może mieć swoje rozwinięcie poprzez stopniowe rozbijanie obowiązków pracownicy między dom a firmę i jej stopniowy powrót do tradycyjnego trybu.

Przedszkola przy zakładzie pracy

Miejsce pracy oddzielone kilka metrów czy kilka pięter od przedszkola dziecka to dla każdej mamy jakieś milion zmartwień mniej. Dzięki temu zostawi swoją pociechę pod opieką przedszkolanek na minimalnie możliwy czas i będzie czuła, że w kwestii wyboru przedszkola postąpiła najlepiej jak mogła. Pomysł przyzakładowych przedszkoli omówiliśmy w jednym z poprzednich artykułów.

Krótszy etat / ruchomy czas pracy

Dla pracownic, które wyraziły chęć powrotu do pracy, ale boją się długiego czasu przebywania w niej, dobrą opcją jej ustanowienie indywidualnego systemu. Można skrócić etat do potrzeb młodej mamy albo pozwolić jej na elastyczne godziny. Taka pracownica może zaczynać pracę wcześniej, żeby skończyć zmianę szybciej i odebrać dziecko z przedszkola czy żłobka na czas. Ciekawą opcją jest podzielenie jej dnia, tak by mogła wyjść z miejsca pracy i wrócić po określonym czasie po wykonaniu swoich domowych obowiązków.

Benefity

Młodzi rodzice mają dużo dodatkowych wydatków, dlatego można pomyśleć o wsparciu finansowym dla nich. Mowa tutaj o dodatkowych świadczeniach na konkretne cele, które odciążą ich od dużych kosztów utrzymania dziecka. Dobrym pomysłem są dofinansowania wyjazdów wakacyjnych dzieci czy kół rozwijających zainteresowania. Także dodatkowe płatne dni wolne, które mogą być potrzebne w nagłych wypadkach, a wiadomo, że przy małych dzieciach jest takich sporo. Kolejnym pomysłem są ubezpieczenia rodzinne czy okazyjne paczki dla dzieciaków na święta czy specjalne okazje jak Dzień Dziecka i urodziny. Każda inwencja jest bardzo wartościowa.

Drogi pracodawco, zanim sięgniesz po któryś z pomysłów w  jak sposób pomóc pracującej mamie, pamiętaj o najważniejszym - rozmowa może zdziałać cuda. Zacznij od dyskusji z kobietami, które należy objąć specjalnymi przywilejami i na podstawie ich potrzeb wybierz najlepsze rozwiązanie. Nagrodą będzie za to dobry, wartościowy i wdzięczny pracownik.

Komentarze

Dodaj nowy komentarz