Wyszukaj spośród 16282 ofert pracy

Twoje plany? Szczerość nie popłaca

Nie wszystkimi informacjami powinieneś dzielić się z rekruterem podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Odpowiedź na pytanie dotyczące twojej przyszłości może pogrążyć cię w jego oczach i przekreślić szansę na zatrudnienie.

Szukasz chwilowego zatrudnienia? Planujesz za jakiś czas otworzyć własną działalność? Wyjeżdżasz za granicę? Chcesz się przekwalifikować, ale masz zamiar uczynić to za jakiś czas? Zbytnia szczerość nie w każdym przypadku jest opłacalna. Jeśli pracę w firmie, do której aplikujesz, traktujesz jako krótki etap w swoim życiu, to zatrzymaj to dla siebie.                  

Pracodawcy traktują swoich pracowników jako inwestycję. Pracobiorca niejednokrotnie wymaga przeszkolenia, a także poświęcenia mu czasu potrzebnego na wdrożenie w nowe miejsce. Angażowani do tego są zazwyczaj inni pracownicy – wstrzymując wtedy swoje zobowiązania. Nowa osoba otrzymuje kredyt zaufania, poznaje specyfikę pracy i uczy się jej. Otrzymuje wynagrodzenie, przechodzi kursy, uczestniczy w spotkaniach, które wzbogacają jej merytoryczność. Przechodzenie tego wszystkiego z kolejną osobą jest sporym obciążeniem dla przedsiębiorstwa – jeśli nawet nie finansowym, to na pewno czasowym. Dlatego też najczęściej poszukiwane są osoby, które nie mają w planach szybkiej zmiany pracodawcy. Dochodzi do tego też kwestia mobilizacji  - trudno uwierzyć w pełne zaangażowanie pracownika w pracę, które miałaby być tylko przystankiem w drodze do innego miejsca.                                                                                                                                

Zamiast więc informować o tym pracodawcę, skieruj rozmowy na inne tory. Jeśli planujesz w przyszłości nauczyć się kolejnego języka obcego lub doszkolić w tym, w którym już władasz, to pochwal się tym. Analogicznie z planowanymi kursami i szkoleniami. Pamiętaj, że pracodawca nie będzie miał skrupułów, gdy uzna że już nie jesteś potrzebny, dlatego też nie wahaj się przy przemilczaniu kwestii twojej przyszłości. Zauważ też, że plany często ulegają zmianie, więc nie warto zamykać sobie drogi do zatrudnienia przez taki powód.

Komentarze

Dodaj nowy komentarz