Wyszukaj spośród 19625 ofert pracy

Sposoby na poprawę koncentracji

Problemy z koncentracją uwagi na wykonywaniu swoich zadań bardzo negatywnie wpływa na jakość pracy, a także wydłuża czas jej wykonania. Dekoncentrują przeróżne czynniki – ilość obowiązków, głośne rozmowy, radio, dzwoniący telefon. Cała sztuka w tym, by znaleźć sposoby, by poradzić sobie z tego typu problemami.

Zastanów się co stanowi największy problem. Zmęczenie? Stres? Radio? Identyfikacja problemu pozwoli ci sprawniej zareagować i wrócić na właściwe tory uwagi na zadaniu.

Jednym z twoich największych wrogów może być chaotyczne działanie. Wyeliminuj problem poprzez rozpisanie planu działania na cały dzień. Postępuj zgodnie ze swoimi wytycznymi i pilnuj tych terminów.

Odbieraj tylko najważniejsze telefony, zapisuj uzyskane informacje, by długp nie koncentrować na nich myśli i wracaj do swojej pracy. Na resztę kwestii przyjdzie czas później.

Jeśli pracujesz w domu, to dobrym pomysłem będzie wtedy stworzenie na laptopie osobnego profilu, na którym będziesz tylko pracować. Nie będzie cię wtedy kusiło, by zajrzeć w prywatne dokumenty. Nie potrzebujesz internetu? Wyłącz go. Twoja efektywność na pewno znacznie wzrośnie.

Pracując w domu załóż osobną pocztę elektroniczną, która będzie służyć ci tylko do załatwiania spraw związanych z pracą. Korespondencja prywatna nie będzie wtedy odwracała twojej uwagi.

Nie lekceważ takich kwestii jak sen. Staraj się poświęcać tej czynności tak dużo czasu ile potrzebujesz, by budzić się wypoczętym i gotowym do działania. Zazwyczaj wystarcza 7-8 godzin, ale organizm człowieka nie spogląda na liczby, tylko sam wyśle ci sygnały jakie ma zapotrzebowania.

Jeśli nie jesteś w stanie pracować, kiedy wokół panuje gwar i gra muzyka, to zainwestuj w słuchawki na uszy. Szybko się do nich przyzwyczaisz, a cisza pozwoli ci w spokoju wykonywać obowiązki.

Przyzwyczajenie to jeden  z wrogów koncentracji, ponieważ sprawia, że w końcu zaczynasz wykonywać pewne czynności mechanicznie i tym samym spada ich jakość. Walcz o swoje nastawienie, traktuj te zadania tak jakbyś wykonywał je po raz pierwszy, dbaj o to, by twoja praca dawała ci radość i satysfakcję.

Kofeina w kawie i napojach energetycznych pomaga skoncentrować uwagę. Uzależnia, więc uwaga na nią.

Wydajność ludzkiego umysłu jest największa w pierwszych godzinach pracy, dlatego też zaczynaj zawsze od najtrudniejszych i wymagających największej uwagi zadań. W raz z mijającym czasem będzie pracowało ci się coraz trudniej, więc lepiej by było, gdybyś wtedy zajmował się teoretycznie prostszymi obowiązkami.

Odpoczywaj. Daj swojemu umysłowi trochę oddechu. Zrób przerwę, przejdź się, uwolnij myśli od pracy. Nawet krótka chwila relaksu spowoduje, że z nową energią wrócisz do swoich zadań.

Melisa uspakaja, poprawia pamięć i samopoczucie. Filiżanka dziennie może okazać się dla ciebie strzałem w dziesiątkę.

Komentarze

Dodaj nowy komentarz