Wyszukaj spośród 4375 ofert pracy

Znajdź sposób na pozbycie się stresu

Nie znamy osoby, która nie miałaby gorszego momentu w swojej pracy i nie czuła się nią totalnie zmęczona. Jednym z najczęściej pojawiających się powodów tego stanu rzeczy jest stres.  Jak z nim walczyć?

Po pierwsze…sport. Nic nie wygra z potężną dawką endorfin, czyli hormonu szczęścia, które produkuje nasz organizm w trakcie uprawiania sportu. Wysiłek fizyczny poprawia humor, rozluźnia, a lepsza kondycja podnosi naszą samoocenę i ogólne zadowolenie z siebie. Kiedy więc masz już dość swojej pracy, to zainteresuj się tą dziedziną życia. Rower czy basen są dla każdego, nie trzeba być urodzonym sportowcem, by móc realizować się w tych dyscyplinach.

Po drugie…natura. Cisza, spokój, kontemplacja harmonii, czas poświęcony swoim myślom i odpoczynek przed gwarem miasta, to idealny pomysł na odpoczynek dla zszarganych nerwów. Wybierając się na długi spacer, wyłącz telefon i zajmij się sobą. Niech  nic cię nie dekoncentruje i nie odwraca twojej uwagi od mijanych widoków. Zatrzymaj się w biegu za pieniędzmi, karierą i ciesz się drobiazgami.

Po trzecie… rób to co lubisz. Duża ilość obowiązków i wywołany tym stres powodują często, iż całą swoją uwagę kierujemy na pracę. Zapominając wtedy o czynnościach, które powodowały, że stawaliśmy się wcześniej szczęśliwszymi. Obojętnie co by to było – dobra książka, kilka chwil dla siebie przy ciepłej herbacie, kino, muzyka, gotowanie. Nieistotne. Ważne by dawało ci satysfakcję i odstresowało.

Po czwarte… reaguj błyskawicznie. Nerwowa sytuacja w pracy może wytrącić z równowagi i kompletnie zepsuć cały dzień. Jeśli nie jesteś w stanie zapanować nad sytuacją i uspokoić buchających emocji, wypróbuj sposoby, które pomogą ci wrócić do harmonii. Pomocne może w tym być uciskanie lateksowej piłeczki czy specjalne odstresowujące kolorowanki dla dorosłych. Wydaje ci się to dziecinne? Z tych sposobów korzystają miliony osób z całego świata., są bardzo skuteczne.

Po piąte… czy jesteś przekonany, że źródłem twojego stresu jest praca? Nie jest przypadkiem tak, że bardziej ciąży ci sytuacja rodzinna, ale tłumaczysz sobie, iż winne twoim problemom są wyłącznie wykonywane obowiązki? Przemyśl to dobrze i jeśli stwierdzisz, że w życiu osobistym masz wiele zmartwień, to porozmawiaj o nich z bliskimi. Wyjaśnienie sporów, określenie priorytetów, a nawet zwykłe wyżalenie się może uwolnić cię od części z nieznośnego ciężaru.

Po szóste… nam pomaga drzemka, więc szczerze polecamy. By nie głosić banałów, jedna ważna kwestia – pamiętajcie, proszę, aby nie trwała ona zbyt długo, bo zamiast was rozluźnić i sprawić, że poczujecie psychiczną ulgę, to zmulicie się i trudno wam będzie wrócić do bardziej energicznego trybu. 20 – 30 minut to idealny czas.

Komentarze

Dodaj nowy komentarz