Wyszukaj spośród 4375 ofert pracy

Jak wykorzystać referencje od pracodawców?

Realne znaczenie referencji to dość złożona kwestia. Na pewno coraz mniej docenia się te w wersji pisanej, ponieważ wiele osób konstruuje je samemu, a następnie prosi pracodawców o podpisanie "gotowców".

Inaczej jest w przypadku kontaktów do byłych rekruterów i pracodawców, które są umieszczane w CV To coraz popularniejsza metoda i przede wszystkim bardzo wiarygodna. Osoba zainteresowana twoją aplikacją może zadzwonić lub wysłać e_maila do ludzi, którzy wcześniej współpracowali z tobą i tym samym uzyskać informacje z konkretnego, dobrze znającego cię, źródła.

Tego typu dane zawarte w twoim życiorysie to także sygnał dla rekrutera, że nie obawiasz się swojej przeszłości, nie masz nic do ukrycia i czujesz się na tyle pewnie, że nie będzie dla ciebie problemem, jeśli postanowi poznać lepiej twoją osobą poprzez taki kontakt. Profesjonalny rekruter ewentualną rozmowę poświęci nie tylko na zdobycie opinii o twoim usposobieniu, ale i uzyska informacje o zakresie twojej odpowiedzialności w firmie, relacjach z przełożonym, a także powodów dlaczego zakończyliście współpracę. Przemyśl więc dobrze czyj numer telefonu chcesz tam umieścić. Rozważ też czy nie mogliby to być także twoi klienci lub współpracownicy - w końcu mogą cię znać jeszcze lepiej niż pracodawcy. Uprzedź ich wcześniej o swoich zamierzeniach, aby nie zostali postawieni w niewygodnej sytuacji. W ten sposób przygotują się do tego i będą mogli zaprezentować twoje atuty od najlepszej strony.

Wielu rekruterów przeszukuje również internet w poszukiwaniu informacji o interesujących ich kandydatach. Wyjdź im na wprost i umieść w CV linki do swoich kont na portalach typu LinkedIn czy Goldenline. To również sygnał, iż nie zamierzasz ukrywać swojej przeszłości zawodowej i jest świadectem pewności siebie. Możliwe też, że to wystarczy rekruterowi i nie będzie dalej przeglądał Internetu – szkoda by było, gdyby odkrył coś czego możesz się wstydzić.

W przypadku referencji pisanych nie warto dołączać do CV sterty opinii od pracodawców. Zdecydowanie lepiej umieścić adnotację, iż posiada się wersje referencji od pracodawców, wymieniając konkretnie od jakich. Rekruter zainteresowany twoją osobą na pewno poprosi cię wtedy o udostępnienie ich do wglądu.

Te informacje umieść w jednym z pierwszych sekcji życiorysu, tak by było dobrze widoczne. Wielu pracodawców nie czyta całych aplikacji, a wiadomość o posiadanych referencjach może być dla nich bardzo istotna. Nie zgub tego atutu!

Komentarze

Dodaj nowy komentarz