Wyszukaj spośród 2837 ofert pracy

Poszerzanie kompetencji przez seniora

Dojrzały, doświadczony pracownik w kadrze może być nieoceniony, jednak by stać się silniejszym ogniwem w grupie, musi poszerzać swoje umiejętności. Najlepszym na to sposobem jest opanowanie komputera i sprawne poruszanie się po sieci internetowej.

Na stanowiskach biurowych umiejętność obsługi komputera jest obecnie wręcz przymusowa. Pracownik nie radzący sobie z najnowszym sprzętem musi przejść odpowiednie szkolenie, by dawać z siebie maksimum. I tutaj może pojawić się drobny problem. Jak dla młodszego pokolenia opanowanie nowego oprogramowania czy sprzętu nie powinno być problemem, osoby starsze raczej będą miały trudności. Nie generalizujemy. Zdajemy sobie sprawę, że w ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost odsetka społeczeństwa powyżej 50 - roku życia, które sprawnie posługuje się komputerem. Mimo wszystko wciąż nie jest to wiedza dostępna dla każdego.

Jeśli jesteś osobą, która boi się, że przez ograniczenia, jakie sprawia ci komputer, stracisz możliwość  utrzymania swjego stanowiska, to ten artykuł jest właśnie dla ciebie.

Otwórz się

Czując, że masz problemy z nowoczesnymi technologiami, porozmawiaj o tym z szefem albo kierownikiem. Twoja szczerość przez mądrego menedżera zostanie doceniona, a kroki poczynione w kierunku twojej osoby nie powinny być drastyczne i niesprawiedliwe, tylko mające na celu pomoc. W innym wypadku jest to naruszenie praw pracowniczych. Jeżeli pracujesz na swoim stanowisku już jakiś czas i wcześniej znajomość komputera czy konkretnego programu nie była wymagana, masz prawo dokształcić się w tym kierunku. Powiedz o tym głośno i domagaj się tego.

Nie bój się

Pierwszy kontakt z nowoczesnością może wydawać się przerażający, ale tylko przez pierwsze minuty. Wszystkie nowinki zostały stworzone z myślą o człowieku i ułatwieniu mu życia, także dla ciebie. Oczywiście, dzieciakom wychowanym od urodzenia na sprzętach z „i” z przodu jest zdecydowanie łatwiej, nie znają innego życia, ale to twoje pokolenie dało początki większości dzisiejszych ułatwień. Pamiętaj o tym, siadając do komputera.

Próbuj

Najprostsze rady są najlepsze, dlatego staraj się wszystkiego spróbować. Bądź ciekawy, przeglądaj, klikaj, naciskaj. Bawiąc się sprzętem, nauczysz się najwięcej. Nie ma większych szans, że coś zniszczysz, pomijając, oczywiście, próby mechanicznego uszkodzenia. Za pomocą pięści, na przykład. Złość czy niepowodzenie lepiej wyładować w inny sposób. Sam komputer czy internet są studnią możliwości. Poznasz je czytając opisy, pomoce i poradniki. Nie ma rzeczy, których wcześniej ktoś nie szukał albo nie sprawdzał. Ucząc się konkretnych programów, pamiętaj, że ich funkcje są opisane. Proste komendy rozwijają się, gdy chwilę poczekasz. Na początku nawet powinieneś się mylić, wtedy szybciej nauczysz się jak wyjść z możliwej opresji w przyszłości.

Pytaj się

W razie problemów, pytaj, to bardzo ważne. Ucząc się korzystania z dobrodziejstw technologicznych, zadawaj wszystkie możliwe pytania. Pomogą ci młodsi współpracownicy, w domu rodzina, a gdy jesteś sam - internet. Nie ma niezadawalnych pytań w sieci. Portale i fora widziały już wszystkie możliwe niewiadome, a inni użytkownicy chętnie pomagają. Są też złośliwcy, ale to jak w normalnym życiu. Zapoznawanie się ze światem wirtualnym może okazać się bardzo motywujące, nauczy cię inaczej patrzeć na świat i lepiej zrozumieć współczesną młodzież. Rzadko kto wyśmieje cię za brak wiedzy, a nawet jeśli, świadczy to tylko o jego niskim poziomie kultury osobistej. Każdy kiedyś się uczył, różnie to wychodzi, inaczej przyswajamy wiedzę, ale zawsze jest to pozytywny proces, dążący do samorozwoju.

Sięgnij po profesjonalną pomoc

Istnieje szereg firm, które zajmują się szkoleniem z zakresu obsługi komputera i sieci internetowej. Twój pracodawca powinien ci to zapewnić, jednak gdy doszkalasz się z własnej potrzeby i idzie ci to opornie, spróbuj skorzystać z pomocy specjalistów. Mają swoje sprawdzone patenty, które przyspieszą twój proces aklimatyzacji z nowościami współczesnego świata.

Komentarze

Dodaj nowy komentarz